Jeździectwo - jak rozpocząć przygodę z jazdą konną?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 17:40
Podziwiamy je za szlachetność, piękno i dostojność. Konie wzbudzają zachwyt i podziw, a wielu marzy o jeździe konnej. Jest to bowiem nie tylko świetny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także kontakt z naturą. Dodatkowo jazda konna ma pozytywny wpływ na ciało i na nasze samopoczucie.
Jazda konna to doskonały pomysł na spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
Jazda konna to doskonały pomysł na spędzanie czasu na świeżym powietrzu.Foto: Shutterstock/Alexia Khruscheva
  • Jazda konna doskonale wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie
  • Konno można się uczyć w każdym wieku niezależnie od kondycji fizycznej
  • Żeby zacząć jeździć, nie potrzeba od razu posiadać profesjonalnego stroju

Konie - te szlachetne i piękne zwierzęta fascynują ludzi od wieków. Coraz więcej również mówi się o ich pozytywnym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jazda konna to doskonała okazja do rekreacji na świeżym powietrzu. Uczy równowagi, doskonale wpływa na motorykę ciała, ale obok budowania postawy, nie tylko fizycznej, obcowanie z koniem ma kolosalne znaczenie dla naszej psychiki. Pomaga w pracy z własnymi lękami, poznawaniu i przesuwaniu granic, a także pracy z obniżonym nastrojem. Buduje też więź i zaufanie, która w relacji koń-jeździec jest niezwykle istotna.

Wielu z nas jazda konna kojarzy się ze sportem drogim i elitarnym, jednak, jak przekonuje Anna Bajko, która zajmuje się osteopatią koni, wcale tak nie musi być. - Naukę jazdy konnej może rozpocząć każdy w każdym wieku, niezależnie od płci, wieku oraz ogólnej kondycji fizycznej. Jazda konna na poziomie rekreacyjnym i koszty związane z jeździectwem są porównywalne do kosztów uprawiania innych rodzajów sportu - mówi w Czwórce. - Prawdziwe koszty zaczynają się wtedy, gdy chcemy wejść na poziom zawodowy, mieć swojego własnego konia i brać udział w zawodach. Koń wystawiany w konkursach potrzebuje bowiem: kowala, fizjoterapeuty, weterynarza, mnóstwa suplementów, specjalnej diety. Jest to więc całkiem spory wydatek.

Posłuchaj
09:28 Czwórka/Dajesz Radę - jeździectwo 13.12.2021.mp3 O jeździe konnej opowiada Anna Bajko, która zajmuje się osteopatią koni (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Wygoda najważniejsza

Na początku nawet nie musimy się zaopatrywać w specjalny strój do jazdy. Jednak ubranie musi być bezpieczne i wygodne. - Przede wszystkim dobrze się zaopatrzyć w toczek, który chroni naszą głowę. Można także toczki wypożyczyć w stajni. Do tego bryczesy, które można zastąpić legginsami lub opiętymi spodniami, koszulka i w zależności od pory roku bluza lub kurtka, które powinny przylegać do ciała i sięgać do bioder - opowiada gość audycji. - Do tego buty, jeźdźcy używają sztybletów lub oficerek, jednak na początek można założyć buty na płaskim obcasie. Kolejny element to rękawiczki do jazdy konnej, które chronią przed otarciami od trzymania wodzy.

Z reguły konie przeznaczone do nauki jazdy są dobrze ułożone, łagodne, cierpliwe i przystosowane do pracy z nowicjuszami. Jednak należy pamiętać, że każdy koń ma swoją osobowość i swój charakter, dlatego tak ważne są uwagi i instruktaż, którego udziela trener, zanim dosiądziemy naszego wierzchowca.

Przeczytaj także:


Jazda konna - amatorsko czy wyczynowo?

Pasja do jeździectwa może rozwijać się wraz z częstotliwością treningów, zanim jednak przejdziemy na poziom wyżej i sięgniemy do jeździectwa zawodowego, należy dokładnie rozważyć tę opcję. - Starty w zawodach i konkursach wiążą się z dużą ilością wyjazdów, praktycznie cały czas jest się w trasie - od zawodów do zawodów, od stajni do stajni - tłumaczy Anna Bajko. - Nie ma stabilizacji, więc każdy musi spróbować odnaleźć w tym siebie i zadecydować, czy bardziej interesuje go jeździectwo amatorskie, czy wyczynowe.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Anna Bajko (osteopata koni)

Data emisji: 13.12.2021

Godzina emisji: 14.26


Czytaj także

Na bagnach Luizjany czai się aligator i ukrywający się przed urzędem podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 14:59
Często Luizjana, jeden ze stanów USA, kojarzy nam się z preriami, bagnami i Nowym Orleanem. Amerykańskie bagna to często dom aligatorów - czy w Luizjanie wciąż się na nie poluje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co powinieneś wiedzieć, zanim przygarniesz jeża pigmejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 15:50
Od jakiegoś czasu jeże pojawiają się w domach jako zwierzątko hodowlane. Z reguły są zdecydowanie mniejsze od tych zamieszkujących łąki, lasy, skraje miast czy ogrody. Najczęściej spotykanymi gatunkami jeży utrzymywanymi w domach są afrojeż białobrzuchy, znany również jako jeż pigmejski oraz stepojeż uszaty, nazywany także zwyczajnie jeżem uszatym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczady, czyli tam, gdzie "Czady" starły się z "Biesami"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:36
Historia nazwy "Bieszczady" wcale nie jest prosta i krótka, a spierają się o nią językoznawcy, turyści i przewodnicy. Legenda o diabłach, "biesach" i "czadach", z pewnością przyciąga do tego regionu.
rozwiń zwiń