Latające maluchy: papużki, kanarki i amadyny

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 17:40
Papużki, kanarki i amadyny - zanim zdecydujesz się na przyjęcie ptaka pod swój dach, warto poznać ich gatunki i wymagania.
Psittacula krameri - aleksandretta obrożna to gatunek średniego ptaka z rodziny papug wschodnich, zamieszkujący środkową Afrykę i Półwysep Indyjski z CejlonemVolodymyr Dvornyk  Shutterstock.com
Psittacula krameri - aleksandretta obrożna to gatunek średniego ptaka z rodziny papug wschodnich, zamieszkujący środkową Afrykę i Półwysep Indyjski z Cejlonem/Volodymyr Dvornyk / Shutterstock.comFoto: .

Ptaki domowe, które nadają się do klatki trzymanej w domu, to przede wszystkim różne rasy papug, kanarki, rasy wróblowate jak zeberki czy amadyny, mewki japońskie i wiele innych. - Najczęściej z tych "maluchów" wybieramy kanarki i papużki faliste - przyznaje lekarz weterynarii Ines Szotowska. - I wbrew temu, co zdarza się nam myśleć, z ptakami można nawiązać kontakt i można je oswoić.

Kanarki trafiły pod ludzkie strzechy już w XV wieku, a rozkwit ich hodowli przypadał na wiek XVII i XVIII. Z kolei małe papugi oraz amadyny, zaliczane do grupy astryldów, to powiew świeżości, bowiem dopiero od kilkudziesięciu lat możemy podziwiać je w domowych hodowlach. - Najbardziej kontaktowe i temperamentne są papużki faliste. Zwłaszcza samiczki, które w tym gatunki są stroną dominującą, bardziej zaczepną i agresywną - wyjaśnia rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. Papugi to ptaki, które w naturze żyją w ogromnych stadach. - Człowiek może zastąpić papudze drugą papugę, jednak to nie będzie korzystne dla tego ptaka. Jeśli nie będziemy mu w stanie poświęcić czasu, którego potrzebuje, papuga może zacząć sprawiać problemy behawioralne.

Dla ptaka klatka nigdy nie jest za duża - przekonują eksperci. I o ile w przypadku kanarków nie ma z tym problemów, o tyle w przypadku papużek falistych już tak. - Zasada jest taka, żeby ptak mógł w klatce swobodnie rozłożyć skrzydła i przelecieć się nawet na krótkim dystansie - radzi lekarz weterynarii. - Oprócz tego ptakom trzeba zapewnić codzienną możliwość swobodnego latania poza klatką.

Sprawdź też:

Swobodne "wylatania" mogą odbywać się w pokoju, albo w mieszkaniu - pod warunkiem, że jest ono bezpieczne dla ptaków. - Najczęściej spotykamy się z zatruciami, bo małe ptaki mają silną tendencję do sprawdzania wszystkiego dziobem. Dlatego w takim pomieszczeniu nie powinno być na wierzchu żadnych kabli - radzi Ines Szotowska. - Opiekunowie powinni też zachować szczególną czujność, kiedy ptak lata po domu. Żeby go nie przytrzasnąć drzwiami, nie uszkodzić skrzydeł albo pazurów.

Posłuchaj
10:38 CZWÓRKA Dajesz rade - ptaki 04.04.2022.mp3 o czym musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się pod swój dach przyjąć kanarka albo papużki? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Ines Szotowska (lekarz weterynarii)

Data emisji: 04.04.2022

Godzina emisji: 14.20

kul

Czytaj także

Kukułka - "pasożyt" i "wyrodna matka"? Ekspert: to metoda przetrwania

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:33
Może się wydawać, że kukułki to wyrodne matki, ponieważ podrzucają innym ptakom swoje jaja. Ale to jest ich bardzo skuteczna metoda na przetrwanie. - Kukułki są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu - mówiła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwiosnek - szpieg ukryty w drzewach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 10:54
Jeśli słyszymy jego głos, to znaczy że wiosna już przyszła. Pierwiosnki jako jedne z pierwszych ptaków przylatują do nas po zimie, bo spędzają ją całkiem niedaleko - na południu Europy. Ciężko je jednak dostrzec.
rozwiń zwiń