Pierwiosnek - szpieg ukryty w drzewach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 10:54
Jeśli słyszymy jego głos, to znaczy że wiosna już przyszła. Pierwiosnki jako jedne z pierwszych ptaków przylatują do nas po zimie, bo spędzają ją całkiem niedaleko - na południu Europy. Ciężko je jednak dostrzec.
Pierwiosnek
PierwiosnekFoto: Monika Surzin/Shutterstock.com

shutterstock krogulec 1200.jpg
Krogulec - mistrz polowania "na patencie"

Pierwiosnki łatwo pomylić z piecuszkami. - Są bardzo podobne, ale różnią się kolorem nóg - piecuszki mają jasne, a pierwiosnki ciemne nóżki. Piecuszki są też "wyraźniejsze" pod względem kolorystycznym, mają więcej odcienia żółtego i jaśniejsze brzuszki - tłumaczyła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. - Pierwiosnki ciężko dostrzec, to doskonali szpiedzy ukryci w drzewach.

Posłuchaj
08:18 2021_03_05-06-20-24.mp3 Pierwiosnki - ptaki, które zwiastują wiosnę (Najlepszy dzień tyygodnia/Czwórka)  

Pierwiosnek jest niewielki i niepozorny, szaro-oliwkowy, dlatego łatwiej rozpoznać go po śpiewie, a jego głos słychać niemal w każdym lesie. - Śpiew tych ptaków przypomina uderzenia miedziaków - mówiła ekspert. - Pierwiosnek śpiewa dość długo. Nawet, gdy samica wychowuje młode, samiec dalej śpiewa - mówiła Katarzyna Dytrych. Jak opowiadała, zdarza się, że śpiew pierwiosnków słychać jeszcze zanim rośliny zaczną wypuszczać pierwsze wiosenne pąki. 

ptak sikorka zima F 1200.jpg
Czyścioch i chuligan. O życiu codziennym sikorek

Czytaj także:

- Pierwiosnki to raczej samotnicy. Nie zbierają się w stada, a w grupach możemy spotkać tylko młode osobniki - mówiła Katarzyna Dytrych. Ptaki te żywią się głównie owadami i pająkami. - Mają jednak bardzo różnorodną dietę - wyliczała ekspert. Występują licznie na terenie Polski, żyją na terenach suchych i to kolejna różnica między nimi, a piecuszkami. - Samce i samice są do siebie dość podobne. Gniazda pierwiosnków także budowane są przez samice. Wykorzystują one do tego suche trawy i mech. To kuliste konstrukcje bardzo dobrze schowane w roślinności - mówiła Katarzyna Dytrych. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy Dzień Tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Anna Hardej

Data emisji: 05.03.02.2021

Godz. emisji: 06.22, 07.23, 08.22

kd

Czytaj także

Obserwowanie ptaków. "Bardzo skuteczna terapia"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 11:29
- Obserwowanie ptaków pozwala nam na moment wytchnienia w codzienności, silnie angażuje nasze zmysły, wymaga również pewnego wysiłku, na przykład wyjścia na zewnątrz, co sprawi, że dotleniamy organizm - mówili w Czwórce dr Sławomir Murawiec i prof. Piotr Tryjanowski, autorzy książki "Ornitologia terapeutyczna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłość konsumpcji - świadome pozyskiwanie jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 12:00
Kampania "Our Food Our Future", ma na celu zmobilizowanie młodzieży do przyjęcia zrównoważonych wzorców konsumpcji i aktywnego wspierania zrównoważonych łańcuchów dostaw żywności. Ma również pokazać alternatywne miejsca pozyskiwania jedzenia.
rozwiń zwiń