Fizyka - warto wiązać z nią zawodową przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 16:22
Godziny ślęczenia nad mechaniką kwantową, tygodnie spędzone w laboratoriach, lata wytężonej pracy, by wreszcie otrzymać upragniony tytuł magistra inżyniera fizyki. Co dalej?
Audio
  • Czy rynek pracy potrzebuje ludzi z umiejętnością rozwiązywania najbardziej skomplikowanych równań różniczkowych i za co kochamy fizykę? (Dajesz radę/Czwórka)
Jak wyglądają studia związane z fizyką? To sprawdziliśmy podczas wizyty na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej
Jak wyglądają studia związane z fizyką? To sprawdziliśmy podczas wizyty na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej Foto: Mateusz Kulik/Czwórka

Jak przekonywał gość Czwórki "w fizyce da się zakochać". - Nie wiem, skąd biorą się traumy młodych ludzi, związane z tym przedmiotem w szkole. To w większości przypadków pewnie wina nauczycieli, bo fizyka sama w sobie jest niezwykle ciekawą dziedziną. Poznawanie zasad, na jakich działa świat to niesamowita przygoda sama w sobie - mówił ekspert.

Tłumaczył także m.in., czy każdy powinien wybrać studia o tej tematyce i dlaczego "to nie jest sielanka". - Jeśli wybierzemy studia, biorąc pod uwagę wyłącznie to, czy będziemy mieli po nich pracę, a nie weźmiemy pod uwagę naszych pasji, te pasje prędzej czy później będą powracać, a praca przestanie nam dawać satysfakcję - mówił ekspert. Tłumaczył, dlaczego fizyka jest przedmiotem uniwersalnym, który przydaje się w bankowości i opowiadał o tym, jak wygląda ścieżka kariery po studiach fizycznych. A słuchacze Czwórki wspominali swoje szkolne doświadczenia związane z tym przedmiotem.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Dominika Klimek

Przygotował: Mateusz Kulik

Gość: Jacek Błoniarz-Łuczak (fizyk, popularyzator tej dziedziny, współautor książki "Laboratorium w szufladzie")

Data emisji: 3.11.2016

Godzina emisji: 14.10

kd/jsz

Czytaj także

Jak zostać kierowcą autobusu lub motorniczym?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 15:24
- To zawód, który wynika przede wszystkim z pasji. Ale to także dobra, stabilna praca, z umową podpisywaną na wiele lat i "znośnym" wynagrodzeniem - mówił Rafał Andziak z MZA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki komputer do pracy, a jaki do grania?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 16:07
Podobno mniej więcej co dwa lata komputery stają się coraz szybsze i mocniejsze. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści. Rozpoczyna się rok szkolny i akademicki, a to właśnie wtedy zwykle decydujemy się na kupno nowego sprzętu. Jak wybrać ten odpowiedni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Resocjalizacja. Czy powinieneś ją studiować?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 13:17
- Pedagogika resocjalizacyjna jest najciekawsza ze wszystkich dyscyplin humanistycznych. Łączy w sobie nie tylko wiedzę z zakresu pedagogiki, ale też psychologii klinicznej, psychopatologii, kryminologii, prawa czy socjologii – mówi prof. Irena Pospiszyl z Akademii Pedagogiki Specjalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile matmy jest w biologii, a biologii w matmie?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 15:55
Na to pytanie odpowiadają Czwórkowi goście, Zasław Adamaszek i Stanisław Łoboziak, którzy w ramach cyklu "Laboratorium w szufladzie" napisali książki poświęcone matematyce i biologii.
rozwiń zwiń