Wielkanoc w Czwórce. Nastrojowa muzyka i czas na refleksję

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 19:50
Na świąteczny czas dziennikarze Czwórki przygotowali wyjątkowe tematy, m.in. o wielkanocnych tradycjach w Polsce, ale i najdalszych zakątkach świata. Zapraszamy Was też na nowe, specjalne audycje, pełne wyjątkowej muzyki.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Yulia K/Shutterstock.com

Już w piątkowe popołudnie na antenie Czwórce zagościł program "Teraz - Goyohan" (godz. 17.05). Goyohan w języku koreańskim oznacza spokój i ciszę. W specjalnym wydaniu audycji zabrzmiały delikatne dźwięki z Korei, a autorka Klaudia Tyszkiewicz opowiedziała o strukturze religijnej Korei i wynikających z niej tradycjach wielkanocnych.

Damian Sikorski w programie "Miłość, nadzieja i muzyka" (godz. 18.05) zaprosił Was na godzinę z muzyką młodych artystów - debiutantów, których myślą przewodnią są właśnie nadzieja i miłość. Twórcy, których usłyszeliśmy, w swoich utworach podtrzymują tradycję opisywania tych ważnych spraw.

Piątkowy wieczór to była także chwila na refleksję, dlatego w audycji "Cichosza" (godz. 19.00), w której spotkał się z Wami Jakub Jamrozek zastanowiliśmy się, jaką rolę w naszym życiu odgrywa cisza, czy umiemy ją właściwie przeżywać i jak w zabieganym świecie pobyć ze sobą samym.

Zaprosiliśmy Was także na audycję "Pokrzyżowane drogi" (godz. 20.00). Piątkowy wieczór wypełniła także muzyka ambientowa, były plamy dźwięku i wielowarstwowe muzyczne pejzaże, wolne tempo i playlista zachęcająca do zamknięcia oczu – to w audycji "Czwarta harmoniczna" (godz. 21.00), którą poprowadziła Dominika Klimek.

W ten wieczór odbyła się także - wyjątkowa odsłona gitarowego pasma na antenie Czwórki. Audycja "Dla każdej samotnej godziny" (godz. 22.00) to podróż do krainy dźwięków, których nastrój wyznacza tytułowy utwór Armii. Program autorstwa Bartka Koziczyńskiego.

Świąteczną sobotę rozpoczeliśmy już o północy audycją "Strefa oddźwięku", którą poprowadził Hubert Augustyniak. Były wyciszające dźwięki: downtempo, broken beats, chillout. Wieczorem zaś Anna Hardej zaprosiła Was na "Tajemniczą wyspę" (godz. 19.05), czyli położoną na Pacyfiku Wyspę Wielkanocną. W programie m.in. rozmowa z Katarzyną Maniszewską, podróżniczką i naukowcem.

"Wiosenne podróże" (godz. 20.00) to program Uli Kaczyńskiej, w którym muzyczne podróże polskich artystów. O odkryciach i dźwiękach z różnych stron świata opowiadały Lena Osińska z Sonara i Flow. Następnie do świata nastrojowej elektroniki zabrał Nas Norbert "Bert" Borzym w audycji "Klubowe pisanki" (godz. 22.00). Usłyszeliśmy downtempo, brzmienia balearic, ale także głębokie odmiany muzyki house, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój i przygotowały na niedzielę.

Poniedziałkowy poranek zaprosiliśmy Was na prawdziwy "Lany poniedziałek w każdy dzień tygodnia" (godz. 9.05). Program poprowadziła Weronika Puszkar.

Świąteczne propozycje Czwórki w poniedziałek to także "Tradycje i muzyka wielkanocna ze świata" (godz. 19.05) Macieja Szajkowskiego - zaproszenie na spotkanie z podróżniczką i dziennikarką Renatą Koper i rozmowę o tradycjach wielkanocnych w najdalszych zakątkach świata, a także specjalne wydania audycji "Muzyka Dobrego Słowa" i "Nocne cz@ty".

kd/mat. pras./pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Wielkanoc
Czytaj także

Myślisz, że widziałeś już wszystko? Tego jeszcze nie wiesz o jajkach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 15:51
Jajko jajku nierówne. Zazwyczaj jemy kurze, ale przecież możemy sięgnąć po jajko gęsie, kacze, perlicze, przepiórcze czy strusie. Czym się różnią i jakie mają dla nas wartość? Tuż przed świętami wielkanocnymi sprawdziliśmy to w audycji "Stacja Nauka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisanki, hafty i przebieranki - tradycje wielkanocne w różnych regionach Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 16:39
- Region opoczyński słynny jest z wyjątkowych ludowych strojów, haftów krzyżykowych i różnych świątecznych ozdób, m.in. pisanek - opowiadała pani Danuta z Opoczna, która zajmuje się tworzeniem takich ozdób. 
rozwiń zwiń