Młodzieżowe Słowo Roku 2023. "Lol", "git", "bambik" czy "delulu" - co wygra?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 16:05
Po raz ósmy wybrane zostanie młodzieżowe słowo roku. Na finałowej liście znalazły się, między innymi, bambik, delulu, zgerypała, rel i side-eye. W zeszłym roku zwyciężyła essa. Co znajdzie się na podium w 2023? To między innymi sprawdzimy w Czwórce. 
Jakie słowo wygra plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023?
Jakie słowo wygra plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023?Foto: Shutterstock

To już finał plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Wyłoniono finałową dwudziestkę, a głos na swojego faworyta można było oddać do końca listopada. Jakie słowo zostanie okrzyknięte "młodzieżowym słowem roku"? O tym dowiemy się po godzinie 9.15.

Czwartkowe wydanie audycji zaczniemy jednak od cyklu Czwórki "Ojczysty - dodaj do ulubionych", w którym poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem nasza reporterka Martyna Matwiejuk weźmie pod lupę słowo "klementynki". Lubimy klementynki, bo nie mają pestek, są słodkie i łatwo się obierają. A w dodatku olejki eteryczne zawarte w ich skórce całkiem skutecznie poprawiają nastrój. Klementynki, bliskie krewne mandarynek, trafiły do nas wraz z nazwą, której źródło jest nieznane. Wiadomo natomiast skąd klementynki pochodzą. Tym tematem zajmiemy się po godzinie 7.30.

Grudzień to czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. A jak święta, to i podarunki dla najbliższych. W audycji podpowiemy, co można własnoręcznie przygotować pod choinkę.

W porannym paśmie Czwórki także zajrzymy do świata gamingu. Okazuje się, że korporacja Activision zgłosiła patent na system, który podsuwałby graczom rekomendacje gier, modyfikował je, a nawet tworzył nowe produkcje "na miejscu" na podstawie oglądanych transmisji na żywo. Więcej na ten temat po godzinie 8.30 powie nasz reporter Mateusz Kulik.

W Czwórce zaprosimy także na serwis kulturalny i sportowy.

Zobacz także: 


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (7.12) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw


Czytaj także

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Autentyczność siłą języka młodych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 20:25
Do 8. odsłony plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku można zgłaszać swoje propozycje. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych, popularnych wśród młodzieży słów, określeń lub wyrażeń. Jakie słowo zdetronizuje "essę" i zwycięży w tegorocznej edycji plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 18:40
- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
rozwiń zwiń