Dolny Śląsk szykuje się na naukowe święto

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 13:55
We wrześniu rusza XIII edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Uczestnicy będą mieli szanse m. in. poznać tajemnice buddyjskiego klasztoru Shaolin, wypłukać złoto i dowiedzieć się, jak założyć własną winnicę.
Audio
  • Prof. Kazimierz Orzechowski o XIII Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Już 16 września odbędzie się inauguracja XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Organizatorami tej popularnonaukowej imprezy są wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Gościem plenerowego studia "Czwórki" był środowiskowy koordynator festiwalu – dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego. W "Czwartym wymiarze" opowiadał m. in. o celach festiwalu i licznych atrakcjach czekających na miłośników nauki, sztuki i kultury.

- Festiwal to takie nieśpieszne obcowanie z nauką – wyjaśnia profesor Kazimierz Orzechowski podkreślając rozbudowany charakter imprezy, która ukaże się w kilku odsłonach na przestrzeni paru tygodni. Składa się z edycji stacjonarnej (Wrocław 17-22 września) i regionalnych (7-8.X. Jelenia Góra i Bystrzyca Kłodzka, 12.X. Głogów, 21-22.X. Wałbrzych i Ząbkowice Śląskie, 23-24. Legnica i Zgorzelec).

W programie przewidziano ponad 900 imprez naukowych, m. in. wykłady, dyskusje, seminaria, pokazy, wycieczki, koncerty, warsztaty, spektakle teatralne i wiele innych aktywności poświęconych nauce i sztuce.

Organizatorzy pragną zmienić sposób, w jaki postrzegana jest nauka (hermetyczna oraz niezrozumiała) i zainteresować nią społeczeństwo. – Nauka nie ma racji bytu, gdy nie ma odbiorców – podkreśla koordynator i tłumaczy, że dlatego głównym celem festiwalu jest jej promowanie, zwrócenie uwagi na kierunki jej rozwoju, ukazanie korzyści, jakie z niej płyną, różnorodności jej dziedzin. Festiwal to także okazja do integracji środowiska naukowego, promocji regionalnych inicjatyw edukacyjnych i szansa zdobycia grantów na badania.

Tegoroczny festiwal przebiega pod hasłem "Piękno różnorodności", co jest nawiązaniem do ogłoszenia przez ONZ roku 2010 Rokiem Różnorodności Biologicznej. W tym duchu cała nauka traktowana jest, jako "jeden wielki worek różnorodności". W ramach festiwalu będzie można zarówno posłuchać koncertu chopinowskiego, wybrać się na wycieczkę do ptasiego raju w Dolinie Baryczy, wypłukać złoto z geologami, dowiedzieć się, jak sprawdzić autentyczność dzieła sztuki czy obejrzeć pokaz walk polsko-krzyżackich. Jednym słowem pełna różnorodność.

Więcej informacji na stronie festiwal.wroc.pl


Polecamy.

ap

Czytaj także

Współczesne "retrospekcje" dawnych mód

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 17:40
W październiku w Centrum Artystycznym Sztukarnia rozpocznie się cykl zajęć z dziedziny kostiumologii. Zapisy trwają!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Interscenario szansą dla utalentowanych scenarzystów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2010 09:10
Reżyser nie może się obejść bez dobrego scenariusza - sugeruje Robert Gonera, dyrektor imprezy, która niebawem rusza we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocław chce uwieść Europę

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2010 16:00
Atuty miasta w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury prezentowali goście "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszyła kolejna edycja akcji "Wiersze w metrze"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 10:05
W "Poranku" mówiliśmy także o zawodzie prezentera pogody i dopaminie, która potrafi "przyśpieszyć czas".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W oczekiwaniu na dobrą pogodę

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 09:20
Jak prognozować jedynie dobrą pogodę i jak radzić sobie w pogodowym blueboxie zdradzała na antenie "Czwórki" Dorota Gardias.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skype 4.2. umożliwia wideokonferencje

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 12:21
Najnowsza wersja Skype'a zapewnia m. in. lepszą jakość wideorozmów i umożliwia wideokonferencje z udziałem nawet 10 osób.
rozwiń zwiń