X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Współczesne "retrospekcje" dawnych mód

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 17:40
W październiku w Centrum Artystycznym Sztukarnia rozpocznie się cykl zajęć z dziedziny kostiumologii. Zapisy trwają!
Audio

W miniony weekend w Centrum Artystycznym Sztukarnia odbyły się warsztaty kostiumologiczne. W poniedziałkowym "Magazynie" gościliśmy kostiumolog Annę Nurzyńską, Monikę Skrzyńską – koordynatorkę projektu Weekend z Kostiumologią, oraz Katarzynę Chojnicką – jego uczestniczkę.

Wykłady weekendowe były jedynie inauguracją całego cyklu wykładów w roku 2010/2011. Pierwsze regularne zajęcia Akademii Kostiumologii ruszają już w październiku. Spotkania są niezwykle inspirujące – zapewnia Katarzyna Chojnicka, uczestniczka warsztatów.

Wykładom towarzyszą pokazy filmów kostiumowych, prezentacja rycin, przeźroczy i fotografii strojów z ubiegłych wieków. Z gościnnym wykładem wystąpili również pracownicy naukowi Muzeum Narodowego. W drugim semestrze Akademii zaplanowano zwiedzanie znajdujących się w Muzeum, lecz nieudostępnianych zbiorów strojów i tkanin z XVIII i XIX w.

Wbrew powszechnym stereotypom, kostiumolog to nie tylko konsultant i projektant ubiorów w filmie i w teatrze. To także naukowiec, którego zadaniem jest zgłębiać historię przemian stroju z uwzględnieniem ich kulturowego, ekonomicznego i społecznego podłoża.

Kostiumologia to nauka o ubiorze i stroju, ale także etykiecie, moralności i etyce. Obserwując modę ubiegłych wieków, poznajemy także życie codzienne ludzi, ich sposób myślenia i system wartości.

Współcześni projektanci chętnie posługują się elementami stylów z przeszłości, przy czym traktują je raczej jako cytaty, "retrospekcje" dawnych mód – zauważa Anna Nurzyńska. W przeszłości piękno ciała musiało być w określony sposób obudowane ekstrawagancką formą, by ubiór spełniał obowiązujące w danej epoce kryteria estetyczne i moralne. Dziś, kiedy chcemy uwydatnić piękno naszego ciała, podkreślić atuty czy ukryć mankamenty, możemy sobie pozwolić na dużą swobodę.

Am/ŁSz

Zobacz więcej na temat: SZTUKA moda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Thekla w obiektywie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 15:50
Premiera albumu autorstwa Barbary Dubus "Thekla i jej chłopakowy świat" planowana jest na 9 września. Przed Domem Polonii można ogladać wystawę fotograficzną pod tym samym tytułem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źle się ubieramy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 08:15
Boimy się eksperymentować ze strojem i nie lubimy nowinek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fabryka Inżynierów XXI w."

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 13:16
Już w 2013 roku planowane jest otwarcie najnowszej inwestycji Politechniki Łodzkiej - Centrum Technologii Informatycznych i "Fabryki Inżynierów XXI wieku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyła kampania "Nasze dzieci w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 11:01
Akcja ma zwrócić uwagę rodziców na zagrożenia, jakie czyhają na najmłodszych w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kamerą w afrykańskim tyglu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 08:35
30 września w Warszawie rozpocznie się V Przegląd Filmów Afrykańskich Afrykamera 2010. Na stronie festiwalu trwa internetowe głosowanie nad repertuarem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyła akcja "Nasze dzieci w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 11:01
Kampania ma zwrócić uwagę rodziców na zagrożenia, jakie czyhają na najmłodszych w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dolny Śląsk szykuje się na naukowe święto

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 13:55
We wrześniu rusza XIII edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Uczestnicy będą mieli szanse m. in. poznać tajemnice buddyjskiego klasztoru Shaolin, wypłukać złoto i dowiedzieć się, jak założyć własną winnicę.
rozwiń zwiń