Miejsce, na które Lublin czekał czterdzieści lat

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 16:17
W 2015 r. po dziesiątkach lat urzędniczej niemocy udało się dokończyć budowę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Dziś nie tylko budynek placówki robi wrażenie.
Audio
  • Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Miejsce, które powstawało przez 40 lat (Stacja Kultura/Czwórka)
Centrum Spotkania Kultur jeszcze w budowie
Centrum Spotkania Kultur jeszcze w budowieFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu w nieukończonym gmachu, zwanym przez mieszkańców Lublina "teatrem w budowie", działały telewizja prywatna, szkoła karate, liceum społeczne i firma cateringowa. O funkcji kulturalnej tego miejsca przypomniały jedynie Teatr Muzyczny i Filharmonia Lubelska.

Dziś znajduje się tu instytucja, która wpisuje się we współczesny trend łączenia historii z nowoczesnością. Widać to zarówno w programie kulturalnym, jak i w architekturze ogromnego budynku. Jego elewacja jest multimedialna i umożliwia wyświetlanie grafik o wysokości kilku pięter.

M.in. o tym mówił w Czwórce dyrektor placówki Piotr Franaszek. Z kolei Magdalena Gorgol-Rzepecka z Centrum Spotkania Kultur opowiadała m.in. o tym, dlaczego tak długo budowano siedzibę instytucji.

***

Przygotował: Bartłomiej Olek

Data emisji: 5.02.2016

Godzina emisji: 13.38

Materiał został wyemitowany w audycji "Stacja Kultura".

mc/kd

Czytaj także

Okolice Lublina - idealne na każą porę roku

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 16:00
Stok narciarski niemal w centrum miasta, leśne ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy, jazda konna, a do tego spływy kajakowe organizowane nawet w okresie zimowym. To sportowe atrakcje Lubelszczyzny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa po zagładzie piórem Dominiki Węcławek

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 13:43
Dominika Węcławek podjęła się kontynuacji postapokaliptycznego uniwersum stworzonego przez Bartka Biedrzyckiego. Jednak "Upadła świątynia" to przede wszystkim opowieść o ludziach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacki kanał na Youtube. To się ogląda!

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 13:37
- Książka towarzyszyła mi od zawsze. Rodzice czytali mi do snu, potem czytałam sama , pomagałam w bibliotece - wspomina początki swojej przygody z lekturami Daria Górecka, vlogerka, autorka kanału "Więcej Książków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trendy w fotografii: storytellersi i selfie z XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 12:30
- Od kilku lat najwięcej dzieje się w fotografii dokumentalnej i na jej obrzeżach - wyjaśnia Joanna Kinowska z Akademii Fotografii. - To w tym gatunku da się dziś opowiedzieć najwięcej ciekawych historii.
rozwiń zwiń