Wielki Post w interdyscyplinarnym ujęciu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 13:29
- Podczas naszego wydarzenia chcemy pokazać, że religia może mieć bardzo dużo wspólnego z kulturą, szczególnie w takich okresach jak Wielki Post - mówi w Czwórce Paweł Dobrowolski, organizator Festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale.
Audio
  • Paweł Dobrowolski o programie Festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale (Stacja Kultura/Czwórka)
W tym roku organizatorzy Festiwalu Nowe EpifanieGorzkie Żale zachęcają do spojrzenia na postać matki z różnych perspektyw (zdjęcie ilustracyjne)
W tym roku organizatorzy Festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale zachęcają do spojrzenia na postać matki z różnych perspektyw (zdjęcie ilustracyjne)Foto: V.Smirnov/Shutterstock.com

Odbywający się już po raz ósmy i organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II Festiwal Nowe Epifanie/Gorzkie Żale jest wydarzeniem szczególnym. - Trwa 40 dni, a w jego programie znajduje się 40 wydarzeń, m.in. koncerty, pokazy filmowe, warsztaty, a nawet kulinaria - opisuje Paweł Dobrowolski. - O poście trudno mówić nie biorąc pod uwagę jedzenia. Dlatego warto wyciskać z niego teologiczne treści - dodaje.

Paweł Dobrowolski Nawet niereligijnych artystów mogą interesować tematy z religią związane

Wśród festiwalowych koncertów na szczególną uwagę zasługują pierwsze wykonania zrekonstruowanych utworów polskiej muzyki dawnej, a cała tegoroczna edycja objęta jest mottem "Oto Matka Twoja". Jak tłumaczy Paweł Dobrowolski, to słowa Chrystusa wypowiedziane na Krzyżu do umiłowanego ucznia Jana, a główną ideą artystyczną Nowych Epifanii jest interpretacja motywu matki, na wielu poziomach.

Festiwal Nowe Epifanie/Gorzkie Żale potrwa od 1 marca do 10 kwietnia, a jego program skonstruowany został w oparciu o dialog i poszanowanie różnych religii, światopoglądów, postaw i form ekspresji. Jakie zobaczymy na nim wydarzenia premierowe, jakie filmy będą wyświetlane na specjalnych pokazach oraz gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące programu wydarzenia - to sprawdzicie w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Paweł Dobrowolski (organizator Festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale) 

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 11.14

jsz/fbi

Czytaj także

Pianohooligan: chcę przyciągać nieoczywistością

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 13:30
Kompozytor i jazzman Piotr Orzechowski, mimo młodego wieku, zdobył już tak zwanego Oskara Jazzowego oraz współpracował z wieloma wybitnymi osobowościami świata muzyki. Czy 2016 był dla niego ważnym rokiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motyw matki na festiwalu "Nowe Epifanie. Gorzkie żale"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 10:00
- Nie skupiamy się tylko na postaci Maryi, ale podejmujemy szeroko rozumiany temat matki: matki-ojczyzny, matki-Ziemi - mówił w Dwójce Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu, który rozpoczyna się 1 marca w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Kultury Węgierskiej. Co czytają w Budapeszcie?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 12:49
Irena Makarewicz, tłumaczka i propagatorka kultury węgierskiej oraz Gáspár Keresztes, kierownik ds. programowych w Węgierskim Instytucie Kultury, w Czwórce opowiadali między innymi o tym, z czego węgierska literatura słynie.    
rozwiń zwiń