Kasia Rosłaniec: moje bohaterki dorastają ze mną

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 14:36
Po "Galeriankach" mówiła, że więcej nie zrobi filmu o nastolatkach, podobnie było po "Bejbi blues", jednak jej najnowsza produkcja "Szatan kazał tańczyć" dotyka podobnych wątków. - Jak mówisz, że nigdy więcej czegoś nie zrobisz, to wychodzi odwrotnie. Chciałabym zrobić film, dziejący się w innym świecie - mówiła reżyserka Kasia Rosłaniec.     
Audio
  • "Szatan kazał tańczyć". O swoim nowym filmie opowiada Kasia Rosłaniec (Stacja Kultura/Czwórka)
Katarzyna Rosłaniec i Katarzyna Dydo w Czwórce
Katarzyna Rosłaniec i Katarzyna Dydo w CzwórceFoto: Czwórka

Kasia Rosłaniec Dorosłam trochę przy tym filmie. Patrząc na niego z boku zrozumiałam, czym jest dorosłość. To branie konsekwencji za to, co się robi. I tego brakuje mojej bohaterce

"Szatan kazał tańczyć" to odważny i bezkompromisowy portret młodej, zagubionej we współczesnym świecie kobiety. W roli głównej Magdalena Berus, a partnerują jej Łukasz Simlat, Danuta Stenka, Tomasz Tyndyk, Jacek Poniedziałek, Marta Nieradkiewicz, holenderski aktor Tygo Gernandt oraz wokalista John Porter. - Film miał opowiadać o ludziach nieco starszych, koło trzydziestki. Odmłodziłam ich jednak, dzięki Magdzie Berus. To jedyna aktorka, która mogłaby zagrać rolę Karoliny - podkreśliła Kasia Rosłaniec.

- "Szatan kazał tańczyć" jest o samotności i pustce, o życiu chwilą, o tym, że nie liczy się to, co wcześniej i to, co później - tłumaczyła reżyserka. Jak przekonywała, pomimo wielu nagich scen, paradoksalnie to właśnie te, w których główna bohaterka była ubrana, okazały się dla Magdaleny Berus trudniejsze. - Czasem znacznie trudniej jest tak się wewnętrznie uzewnętrznić niż zdjąć ubranie - zaznaczyła.

Kasia Rosłaniec Cudownie się złożyło, że spotkałam Magdę Berus. Podobnie reagujemy emocjonalnie na pewne rzeczy, a w pracy najważniejsze jest wspólne zrozumienie tego, co i jak się czuje

W rozmowie z Katarzyną Dydo Kasia Rosłaniec zdradziła także, dlaczego w filmie pojawia się muzyka Placebo, a zabrakło w nim utworów Die Antwoord, jak pracowała nad stylizacją głównej bohaterki, dlaczego produkcja ta była nie lada wyzwaniem dla całej ekipy oraz co sądzi o mediach społecznościowych. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Rosłaniec (reżyserka)

Data emisji: 10.05.2017

Godzina emisji: 10.07

jsz/kul    

Czytaj także

Ederly. O czym śnił nastoletni Piotr Dumała?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 16:00
Wybitny przedstawiciel polskiej animacji powraca z kolejną fabułą. - Punktem wyjścia dla "Ederly" była historia, która przyśniła mi się w młodości. Sny zresztą zapracowały na całe moje życie - mówi reżyser Piotr Dumała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magnus von Horn: ciekawią mnie ekstremalne sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:01
- A także to, jak ludzie w takich krańcowych momentach odnajdują się - mówił reżyser w rozmowie z Kają Zemłą przy okazji spotkania poświęconego jego twórczości w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino patriotyczne. "Chodzi przede wszystkim o treść"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 14:54
- Trudno skondensować i skrystalizować definicję filmu patriotycznego. Zależy ona na przykład od tego, czy mamy do czynienia z krytykami z opcji prawicowej, albo lewicowej. Czy na przykład patriotycznym nie może być film, który w pozytywnym świetle przedstawia współczesną Polskę? - zastanawiał się w Stacji Kultura Jakub Koisz, niezależny krytyk filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądaj dokumenty i oderwij się od siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:35
- Na festiwalu Millenium Docs Against Gravity proponujemy publiczności oderwanie się od przyzwyczajeń, od tego, co myślą o świecie, a nawet od stereotypów dotyczących samych filmów dokumentalnych - mówił w Czwórce Artur Liebhart, organizator wydarzenia, które od kilkunastu lat obecne jest w kinach w całej Polsce.  
rozwiń zwiń