Krzysztof Materna: przy Kilarze idealnie się marzy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 16:27
Z okazji 85. urodzin Wojciecha Kilara Krzysztof Materna reżyseruje niezwykły koncert, który uświetni obchody 152. urodzin Katowic, miasta muzyki UNESCO. - Tak jak w przypadku festiwalu "Solidarity of Arts", ideą tego koncertu jest przedstawienie w otwartej formie wysokiej sztuki, niesłusznie nazywanej "elitarną" - mówi konferansjer, satyryk, aktor i reżyser.
Audio
  • Krzysztof Materna o wyjątkowym koncercie z okazji 85. urodzin Wojciecha Kilara (Stacja Kultura/Czwórka)
Krzysztof Materna i Damian Sikorski w Czwórce
Krzysztof Materna i Damian Sikorski w CzwórceFoto: Czwórka
Sprawdź też:
od ujścia do źródła kraków czwórka 1200x660.jpg
Od Ujścia do Źródła. Wielki finał nad Wisłą w Krakowie!

24 września w katowickim Spodku odbędzie się wielkie widowisko muzyczne, podczas którego wystąpią trzy orkiestry: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach po dyrekcją Jerzego Maksymiuka, AUKSO - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jacka Błaszczyka. - Będą także wybitni soliści: pianista jazzowy Kuba Stankiewicz, który wydał płytę z własnymi interpretacjami dzieł Kilara i baryton Paweł Trojak - wspomina Krzysztof Materna w rozmowie z Damianem Sikorskim. - Na zaproszenie piłkarza Kuby Błaszczykowskiego przybędzie też Ingolf Wunder, jeden z sześciu najbardziej znanych pianistów na świecie - zdradza Materna.

W Czwórce reżyser i satyryk opowiada też, jakie utwory Wojciecha Kilara zabrzmią podczas koncertu w Spodku oraz przekonuje, że kompozytor lubił przedstawiać swoją twórczość w najróżniejszych okolicznościach. - Kiedyś zapytałem go, czy nie maiłby nic przeciwko temu, żeby jego "Orawa" zabrzmiała przy pokazie sztucznych ogni. On powiedział: "to jest fantastyczne. Szkoda, że nie będę mógł tego zobaczyć" - wspomina Krzysztof Materna. 

A jakie znaczenie ma dla niego muzyka Kilara, oraz ile będzie trwał koncert muzyki kompozytora w Spodku - więcej o tym w materiale reporterskim Damiana Sikorskiego, przygotowanym dla "Stacji Kultura". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 11.21

jsz/ag

Czytaj także

Nowy nabytek Muzeum Chopina. Jaką kryje tajemnicę?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 14:56
1 marca obchodziliśmy 207. urodziny Fryderyka Chopina. Z tej okazji Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zakupił zagadkowy rękopis kompozytora - kilkunastotaktowy fragment Ballady g-moll op. 23, skomponowanej w latach 1835-36.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brzmienie Opola w głowie Wojtka Mazolewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 13:28
Artysta, tworzący głównie w kręgach muzyki alternatywnej i jazzu, we współpracy z Narodowym Centrum Polskiej Piosenki oraz z Prezydentem Miasta Opola, przygotowuje utwór z okazji 800-lecia tego miasta w południowej Polsce.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Regałowisko. Święto muzyki reggae w Bielawie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 14:20
Regałowisko Bielawa Reggae Festiwal to jeden z największych festiwali muzyki reggae w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1999 roku, co daje mu status najstarszego plenerowego festiwalu reggae w naszym kraju. - Nasz festiwal odbywa się w otoczeniu Sudetów i Gór Sowich. Jest też jezioro, na którym bardzo dużo się dzieje - mówi w Czwórce organizator Regałowiska Rafał Smoliński. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sorry Boys: wciąż mamy potrzebę tworzenia muzyki

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 12:38
- Właśnie podczas podróży powstały szkice dwóch numerów na naszą pierwszą płytę. Dziś też między koncertami, w busach, czujemy palącą potrzebę pisania – opowiadali Bela Komoszyńska i Tomasz Dąbrowski z Sorry Boys.
rozwiń zwiń