Wiele twarzy Marilyn Monroe w książce Sarah Churchwell

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 15:09
Mimo upływających lat jest najbardziej rozpoznawalną blondynką na świecie. Wokół jej osoby narosło wiele mitów, większość z nich związana jest z jej samobójczą śmiercią.
Audio
  • Zaradna bizneswoman, czy ofiara Złotej Ery Hollywood? Kim była Marilyn Monroe? (Stacja Kultura/Czwórka)
Marilyn Monroe
Marilyn Monroe Foto: pixabay/skeeze

james brown 1200 PAP.jpg
Damian Sikorski o biografii amerykańskiej legendy muzyki soul

Już 21 lutego w polskich księgarniach pojawi się książka "Twarze Marilyn Monroe" autorstwa Sarah Churchwell. Pisarka starała się wrócić do historii ikony popkultury opowiadając anegdoty z prywatnego życia gwiazdy i opisując jak powstała jej legenda. Na temat Monroe powstało wiele książek i filmów. Była też jedną z najczęściej fotografowanych gwiazd Hollywood. Dzięki temu jej wizerunek przetrwał na tysiącach zdjęć, które inspirują kolejne pokolenia artystów.

Czy dobrze znana historia ikonicznej postaci może nas jeszcze czymś zaskoczyć? - Każdemu z nas wydaje się, że dobrze zna postać Marilyn Monroe. Tak naprawdę większość z tego, co wiemy o gwieździe to sztucznie stworzony wizerunek. Prawdziwa Marilyn umyka biografom, ponieważ znajduje się poza znaną nam kreacją - mówił tłumacz książki "Twarze Marilyn Monroe" Robert Waliś.

- Na rynku widzimy mnogość pozycji filmowych i literackich opowiadających o jej karierze i życiu. Jednak kiedy porównamy ich zawartość zauważymy, że często te relacje sobie przeczą. To dotyczy nawet najbardziej podstawowych faktów dotyczących jej życia - wyjaśniał na antenie Czwórki.

Jak naprawdę nazywała się Marilyn Monroe? Jak przebiegało jej dzieciństwo? Czy kontrowersje związane z jej śmiercią są uzasadnione i czy warto na nowo szukać przyczyn jej śmierci? Na czym polega fenomen gwiazdy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Ania Hardej

Gość: Robert Waliś (tłumacz książki "Twarze Marilyn Monroe")

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 11.16

ac/kd

Czytaj także

Barbara Hollender o filmowych życiorysach polskich reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 14:25
Mówi się, że o kinie i jego twórcach powiedziano już wszystko. Tymczasem Barbara Hollender w trzytomowym cyklu "Od Munka do Maślony" prezentuje nieznane oblicze polskich reżyserów światowego formatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki był rok 2017 w literaturze non-fiction?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 08:30
- Panuje przekonanie, że obecnie w Polsce jest moda na reportaż. Tak naprawdę ten gatunek zawsze był u nas popularny - opowiadał bloger i dziennikarz zajmujący się literaturą faktu Rafał Hetman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach. Jaka jest Amy Schumer?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 16:30
- Amy Schumer głośno mówi to, o czym inni milczą. Jest błyskotliwa, ma świetne poczucie humoru i swoje miejsce na liście 100. najbardziej wpływowych kobiet magazynu "Time" - mówi Judyta Kokoszkiewicz o autorce i bohaterce "Dziewczyny z tatuażem na lędźwiach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nieodnaleziona", "Sierżant Cuff". Audiobooki nie tylko dla leniuchów  

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 18:26
W Czwórce na przegląd najciekawszych audiobooków, które właśnie ukazały się na rynku, zapraszały Książniczki, czyli Sylwia Stano i Zofia Karaszewska.
rozwiń zwiń