"Dino Bambino". Dinozaur w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 09:22
1 czerwca, w Dzień Dziecka na polskim rynku wydawniczym pojawiła się ilustrowana książeczka dla dzieci "Dino bambino". Jej autorkami są pisarka Sylwia Chutnik oraz artystka i ilustratorka tworząca pod pseudonimem Mirella von Chrupek. 
Audio
  • "Dino Bambino". Sylwia Chutnik i Mirella von Chrupek o przygodach różowej dinozaurzycy (Stacja kultura/Czwórka)
Ilustratorka i artystka Mirella von Chruprek, dziennikarka Czwórki Katarzyna Dydo, pisarka Sylwia Chutnik
Ilustratorka i artystka Mirella von Chruprek, dziennikarka Czwórki Katarzyna Dydo, pisarka Sylwia Chutnik Foto: Czwórka/Martyna Ogonek

Dino Bambino narodziła się dwa lata temu jako bohaterka jednej z gablotek tworzonych przez artystkę Mirellę von Chrupek. - Wtedy Dino Bambino była pokaźniejszych rozmiarów, mieszkała na piasku, w tle miała krajobraz pięknego, pastelowego morza - mówiła artystka, która stworzyła postać dinozaurzycy.

Mirella von Chrupek 1200x660.jpg
Mirella von Chrupek i jej świat z domieszką magii

Choć gablotka z Dino miała być jednorazowym projektem, to z czasem fantastyczne zwierzątko zdobyło własną historię i osobowość, stając się bohaterką wielu zdjęć artystki. - Jedna z ostatnich odsłon gablotek poświęcona była małym wersjom Dino w szklanej kuli, pod wodą, w otoczeniu ryb i kwiatów - opowiadała.

Jak stała się bohaterką książki? - Uważałam, że mikroświat stworzony przez Mirellę w gablotkach przy Placu Zbawiciela to idealny temat na książkę. Z wielu powodów. Świat stworzony przez von Chrupek był bardzo wsobny, stworzony od początku do końca, uwielbiany przez Warszawiaków i osoby spoza miasta, które nie spodziewały się, że zobaczą na ulicach coś tak pięknego - opowiadała współtwórczyni opowieści o Dino Bambino, pisarka Sylwia Chutnik.

chutnik sylwia_663.jpg
Sylwia Chutnik o kobietach, które "muszą się wyżyć"

Dlaczego proces powstawiania opowieści o Dino różnił się od pozostałych historii napisanych przez Sylwię Chutnik? Czym na tle pozostałych postaci stworzonych przez Mirellę von Chrupek wyróżniała się różowy dinozaur? Jak tworzy się literaturę dla dzieci i czy to trudniejsze, niż opowiadanie historii "dla dorosłych"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Mirella von Chrupek (ilustratorka, artystka, performarka), Sylwia Chutnik (pisarka)

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 11.17

ac

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileuszowy królik z cylindra. Opowieść o pięknej więzi

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 13:06
- Grzegorz Turnau spektaklem "Karampuk. Baśń o króliku z cylindra" debiutuje jako reżyser - mówi Aleksandra Rembowska, kierownik literacki Teatru Lalka. - Trzeba wiedzieć, że pojawia się tu także w dwóch dodatkowych rolach: autora adaptacji i tekstów oraz piosenek i muzyki - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Kultury 2018. Latające ryby, światła i zapachy w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:53
- Budynki obite futrem, rzeki z kilku tysięcy krawatów, krawężniki mierzone centrymetrami i grające specjalnie skomponowaną muzykę maszyny do szycia- to wszystko czeka na gości Podwala podczas Nocy Kultury 2018 w Lublinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Bogucka - artystka troszkę bliżej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 11:43
- Na wystawie "W wolnej chwili" pokazujemy pierwszy raz wycinanki artystki, które tworzy w wolnej chwili od komercyjnych zleceń - mówi Adriana Michalska, kuratorka ekspozycji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

XII lubelska Noc Kultury. Feeria barw i świateł

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 12:46
Kamienice ubrane w artystyczne instalacje, argentyński taniec ulicami miasta, galerie sztuki i muzea czynne do białego rana, odczyty poezji, koncerty i spektakle teatralne. Za nami XII lubelska Noc Kultury.
rozwiń zwiń