Janusz L. Wiśniewski zapowiada "Koniec samotności" - drugą część "Samotności w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 16:00
Książka, która podbiła serca czytelników w Polsce i na świecie będzie miała swoją kontynuację. W kolejnej części historii nie spotkamy już Ewy i Jakuba. Bohaterowie "Końca samotności" należą do nowego pokolenia. Para, której relacje opisał Janusz L Wiśniewski, również poznała się w internecie, ale... w nieco innych okolicznościach. 
Audio
  • Janusz Leon Wiśniewski opowiada o „Końcu samotności” (Stacja kultura/Czwórka)
Janusz Leon Wiśniewski, pisarz
Janusz Leon Wiśniewski, pisarzFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

"Samotność w sieci" była książką pisaną w smutku, "Koniec samotności" - kiedy byłem szczęśliwy, ale finałowi opowieści daleko do hollywoodzkiego zakończenia Janusz Leon Wiśniewski

Rok temu wrócił do Polski i na stałe osiedlił się w Gdańsku. Zakończył trwającą ponad 32 lat karierę naukową, rozstał się z instytutem naukowym we Frankfurcie, gdzie obejmował jedno ze stanowisk badawczych. Długo udawało mu się utrzymać w tajemnicy, że napisał książkę, która w Polsce i za granicą stała się literackim hitem. – Pisanie „Samotności w sieci” było dla mnie rodzajem terapii. Nie mówiłem o swoim pisaniu, bo nie wydawało mi się to wtedy istotne, tym bardziej wtedy, kiedy książka odniosła sukces. Nie chciałem, by w środowisku zawodowym traktowano mnie jak celebrytę. Oddzieliłem te dwa światy – wspominał Janusz Leon Wiśniewski.

Przy pisaniu pierwszej książki towarzyszyła mi muzyka Cohena, przy drugiej zastąpił go Kortez. Potrzebowałem tego rodzaju smutku Janusz Leon Wiśniewski

W Polsce jest znany głównie ze swojej twórczości prozatorskiej. Jego książki zostały przetłumaczone na osiemnaście języków. W 2008 roku „Samotność w sieci” doczekała się filmowej ekranizacji. W rolach głównych wystąpili Andrzej Chyra i Magdalena Cielecka. Po osiemnastu latach autor wraca z kontynuacją głośnej powieści ogłaszając „Koniec samotności”. O czym opowiada jego najnowsza książka?

Jak mówił gość Czwórki choć napisana wiele lat później i opowiadająca o innych bohaterach i osadzona w innych realiach książka mówi o tym samym: ludzie chcą być kochani i chcą kochać. – Nadal potrzebujemy lojalności, wierności, nadal chcemy ze sobą rozmawiać. W tej książce staram się odczarować opinię o młodym pokoleniu, które uważane jest za zbyt skupione na świecie materialnym – opowiadał.

W jaki sposób autora inspiruje muzyka Taco Hemingwaya? Czego nauczył się od pasażerów z BlaBlaCar? Czego można dowiedzieć się o człowieku obserwując jego "Stories"? Dlaczego kontynuacja powieści pojawia się właśnie teraz? Więcej o "Końcu samotności" w rozmowie z autorem książki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Janusz Leon Wiśniewski (pisarz, autor m.in. głośnej powieści "Samotność w sieci")

Data emisji: 2.10.2019

Godzina emisji: 11.17

ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Beethoven nie jest modny, czyli muzyczne awantury wg Marianny Oklejak

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:50
- Jestem synestetykiem. Dźwięki widzę w kolorach, kształtach i układach przestrzennych. Postanowiłam to wykorzystać tworząc graficzną historię muzyki - opowiada Marianna Oklejak, autorka albumu "No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

#jakPolaNegri. Magdalena Lamparska ożywia mit o ikonie kina

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 16:20
W sierpniu mija 32. rocznica śmierci Poli Negri. Co gwiazdę kina niemego połączyło z aktorką młodego pokolenia Magdaleną Lamparską?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor "Żmijowiska" wraca z nową powieścią. Gdzie leży źródło zła?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 14:53
Wojciech Chmielarz, pisarz świetnie przyjętych kryminałów, wydał kolejną książkę. "Rana" ukazała się 14 sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Coraz większy mrok". Między szaleństwem, obsesją i manipulacją

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 14:43
Powieść Colleen Hoover to książka między domestic noir, a thrillerem psychologicznym. - To powieść w klimacie klaustrofobicznym, pełna sekretów, tajemnic z przeszłości - mówi Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lizbona żyje rozmowami ludzi. Taka jest też ta książka

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 12:32
- Pisząc książkę, zdecydowałyśmy się, że nie chcemy pokazywać ludziom Lizbony tylko przez architekturę - mówią autorki "Lizbona. Miasto, które przytula". - Klimat miasta tworzą ludzie, dlatego zdecydowałyśmy się na rozmowy - dodają. 
rozwiń zwiń