Zagraj na 15. Przystanku Niepodległość i udaj się w podróż do złotych lat radia!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 15:30
Główną atrakcją tegorocznej edycji "Przystanku" jest gra online "Tak zmienił się świat", której rozgrywki będą odbywać się w dniach 11-15 listopada 2020. Dzięki grze przeniesiemy się w czasie i poznamy ciekawostki związane z życiem w XX-leciu międzywojennym, a co ciekawsze również z historią Polskiego Radia.
15. Przystanek Niepodległość
15. Przystanek NiepodległośćFoto: mat.promoc.

częstochowa stacja nauka 2 1 patryk kuniszewicz.jpg
"To oni o niepodległości usłyszeli jako pierwsi"

- W tym roku nietypowo, bo zapraszamy do sieci i gry wirtualnej. Tam można znaleźć naszą grę "Tak zmienił się świat", w której obok tła historycznego tamtego okresu dowiemy się więcej o rozwoju Polskiego Radia i jak jego pojawienie zmieniło życie pewnej rodziny, a także społeczeństwa - mówi Gabriela Sierocińska-Dec z Muzeum historii Polski.

 

Posłuchaj
05:53 _PR4_AAC _gra_all_2020_11_09-11-16-33.mp3 Zagraj na 15. Przystanku Niepodległość i udaj się w podróż do złotych lat radia! (Stacja Kultura/Czwórka)

Bohaterami gry jest wielopokoleniowa rodzina Marcińskich z Warszawy, która prowadzi nas przez grę. Każdy z członków ma swoje zainteresowania, pasje i potrzeby. Na przykład senior rodu pan Wojciech nie wyobraża sobie życia bez codziennych informacji, mama Anna uwielbia kabarety, a syn jest fanem piłki nożnej i harcerzem.

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

- Każdego z członków rodziny przedstawiamy poprzez interesujące ich tematy. Na początku pokazujemy, w jaki sposób uzyskiwali dostęp do informacji i rzeczy, które lubią, zanim rozwinęły się technologie - zdradza gość audycji. -  Dowiemy się, jaki był rynek prasowy II Rzeczpospolitej, jak funkcjonowały teatry warszawskie, jak wyglądał sport i jakie dyscypliny były w tamtych czasach popularne. Potem przechodzimy do kluczowego momentu w życiu rodziny, gdy dziadek wraca do domu z radioodbiornikiem.

Czytaj także:

Przekonamy się, jak radio zmieniło dom Marcińskich i poprzez ich pryzmat zobaczymy, jakie przemiany komunikacyjne i kulturowe miały miejsce na początku XX wieku. Celem gry jest pokazanie, jak radio zmieniło życie społeczeństwa i w jaki sposób dzięki nowoczesnej technice otworzyła się dostępność do informacji, oferty edukacyjnej, kulturalnej i sportowej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Dowiemy się również, jak zmieniało się i rozwijało samo radio. Jak różnorodne audycje były nadawane i ilu wspaniałych ludzi pracowało przy ich realizacji.  

- Historię poznajemy dzięki dźwiękom, bo wykorzystujemy dużo archiwalnych nagrań Polskiego Radia. Te audycje będą głównym punktem ostatniego pokoju radiowego - wyjaśnia gość Czwórki. - W grze rozwiązujemy zagadki dotyczące tamtego okresu, a po wykonaniu wszystkich zadań, na końcu czeka niespodzianka.

Hymn_banner_663x364.jpg
Serwis specjalny Polskiego Radia - Hymn Polski

Czytaj także:

Zadania są dosyć różnorodne, można się będzie zmierzyć z quizami, łamigłówkami i zagadkami z pism okresu międzywojennego. - Ciekawi jesteśmy, jak gracze je rozwiążą i czy myślimy podobnie jak nasi przodkowie - czy też mamy już zupełnie inne skojarzenia - zastanawia się Gabriela Sierocińska-Dec.

Zdobywcy najlepszych wyników w trakcie rozgrywek między 11 a 15 listopada 2020 zostaną docenieni atrakcyjnymi nagrodami. Gra również będzie dostępna po 15 listopada.

Czytaj także:

Jej uzupełnieniem będzie dostępny na stronie Muzeum Historii Polski quiz tematyczny "Co Ty wiesz o radiu?". Zaś mieszkańcy Warszawy będą mogli zobaczyć wystawę przestrzenną w Ogrodzie Saskim poświęconą historii radia w II RP i będącą jednocześnie rozszerzeniem gry online "Tak zmienił się świat".


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik 

Gość: Gabriela Sierocińska-Dec (Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 09.11.2020

Godzina emisji: 10.16

aw

Czytaj także

Joanna Bancerowska: większość Polaków chce celebrować 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 15:04
- Dzisiejsza sytuacja związana z pandemią koronawirusa powoduje, że zostaje nam świętowanie online. Tak będą organizowane tegoroczne obchody na szczeblu państwowym i lokalnym - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto odzyskania niepodległości w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 07:16
W środę 11 listopada przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia na wszystkich antenach Polskiego Radia w południe zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. 11 listopada w Polskim Radiu grać będziemy wyłącznie polską muzykę. W audycjach specjalnych porozmawiamy m.in. o tym, co dla pokoleń Polaków oznaczały wolność i ojczyzna oraz na czym polega patriotyzm gospodarczy. 
rozwiń zwiń