Chiny rozgrzały sztuczne słońce. Jak ono działa?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 18:00
W Chinach stworzono maszynę, w której naśladowane są reakcje naturalnie zachodzące na Słońcu. Naukowcy mają nadzieję, że maszyna pomoże w stworzeniu "nieograniczonej czystej energii". 
Nasza gwiazda osiąga w swoim jądrze temperaturę około 15 milionów stopni. Sztuczne słońce rozgrzano do 70 milionów stopni.
Nasza gwiazda osiąga w swoim jądrze temperaturę około 15 milionów stopni. Sztuczne słońce rozgrzano do 70 milionów stopni.Foto: shutterstock/Ed Connor

Podczas ostatniego eksperymentu chińskie "sztuczne słońce" przez prawie 20 minut rozgrzane było do temperatury 70 milionów stopni - pięć razy wyższej niż we wnętrzu Słońca - donoszą dziennikarze "New York Post". Chińska maszyna nosi nazwę EAST - Experiential Advanced Superconducting Tokamak. Jest reaktorem syntezy jądrowej, naśladuje reakcję, która zasila Słońce - które jako paliwo wykorzystuje wodór i gazy deuterowe.

Chiny rozgrzały "sztuczne słońce" do 70 milionów stopni, na 20 minut 

EAST od 2006 roku używamy jest przez naukowców z całego świata do licznych eksperymentów. Jednak dopiero niedawno doszło do przełomowego doświadczenia. Naukowcom udało się uruchomić "sztuczne słońce" i utrzymywać temperaturę 70 milionów stopni przez 1056 sekund, czyli 17 minut, 36 sekund - podaje "South China Morning Post". - Tu osiągnięciem jest czas eksperymentu. Wcześniej maszynę udało się rozgrzać nawet do 100 czy 120 milionów stopni, jednak utrzymać ją jedynie przez 1-2 minuty. Czas blisko 20 minut jest dużym sukcesem - mówi Marta Zinkiewicz, Czwórkowa reporterka.  

Gong Xianzu, naukowiec z Instytutu Fizyki Plazmy Chińskiej Akademii Nauk, powiedział agencji Xinhua: "Niedawna operacja kładzie solidne naukowe i eksperymentalne podstawy do uruchomienia reaktora termojądrowego. Ten sukces wymagał jednak pracy tysięcy ludzi". Chińska agencja podaje, że było to 10 tysięcy naukowców z całego świata

- Sztuczne słońce ma być niczym nieograniczoną energią, tak nazywają je Chińczycy - komentują dziennikarze Czwórki. - To ma docelowo prowadzić do zbudowania i uruchomienia reaktora termojądrowego, czyli kolejnej nowości, jeśli chodzi o energię przyszłości - dodają. - To sposób na ekologiczne tworzenie prądu. 


Posłuchaj
03:25 czwórka top 12.01.2022.mp3 Marta Zinkiewicz opowiada o sztucznym słońcu i ostatnim eksperymencie z nim związanym (TOP -Trochę Optymizmu Popołuniem/Czwórka)

 

Ile to kosztuje i kiedy zostanie zastosowane?

Projekt EAST nie należy też do tanich badań. Chiny wydały już na niego 701 milionów funtów.

Ostatni eksperyment, który rozpoczął się na początku grudnia, potrwa do czerwca. Song Yuntao, zastępca dyrektora Instytutu Fizyki Plazmy w Instytucie Nauk Fizycznych Hefei, powiedział, że ma nadzieję na generowanie energii już w 2040 roku.  

China sets new world record in development of ‘artificial sun’/South China Morning Post

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał przygotował: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 17.14

pj/nypost

Czytaj także

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 22:40
To dodatek bez którego trudno wyobrazić sobie wakacje. Okrągłe, owalne, kwadratowe, duże, małe, a może podłużne? Oprawki szerokie, wąskie, a może "druciane"? Sprawdzamy, jak dobierać okulary przeciwsłoneczne i jakie formy są obecnie w modzie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perowskit - lepszy od krzemu. Wydrukowany złapie energię słoneczną

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 14:32
Z roku na rok coraz więcej wiemy o alternatywnych źródłach energii. Fotowoltaiczne panele krzemowe zna i widział już chyba każdy z nas, a tymczasem na rynku pojawia się wynalazek polskiej fizyk Olgi Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe. 
rozwiń zwiń