NieMAPY lasu łódzkiego - atrakcje w wakacje

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 14:25
NieMAPY to seria ilustrowanych przewodników, które pomagają poznawać świat. Ostatnio pojawiła się publikacja o łódzkich lasach. - Chcemy pokazywać miejsca czasem nieoczywiste, w których można fajnie spędzić czas, także z dziećmi - mówi Magda Dyrdończyk, współtwórczyni projektu. - Jadąc do nich, na pewno się nie zawiedziecie.
W jakiej kondycji są polskie lasy?
W jakiej kondycji są polskie lasy?Foto: Shutterstock.com/TSN52

NieMAPY - odwiedzić miejsca nieoczywiste

NieMAPY to seria ilustrowanych przewodników skierowanych do rodzin, młodzieży i seniorów. Powstała w 2015 roku i rozpoczęła się od miast. Projekt kolejno rozszerzano o atrakcje poszczególnych regionów. Pojawiły się też leśne NieMAPY, które mają zachęcać do czerpania z natury i do sprawdzenia, co w leśnych ostępach się kryje. Najnowsza z nich pokazuje, co ciekawego się dzieje w lasach województwa łódzkiego.

- Pomysłodawczyniami tego projektu są dwie supermamy: Małgosia Żmijska i Joasia Studzińska, które chciały oprowadzić swoje rodziny po Łodzi - opowiada gość Czwórki. - Postanowiły stworzyć listę miejsc nieoczywistych, które warto wraz z dziećmi odwiedzić. Tak, jako pierwsza, powstała nieMAPA tego miasta. Potem projekt się rozszerzał.

 

Jak najatrakcyjniej

Tworzenie nieMAP to proces złożony z wielu etapów. - Czasami są to wyjazdy i osobiste sprawdzanie miejsc, burza mózgów, współpraca z rodzinami, mieszkańcami, którzy podpowiadają nam, co warto zobaczyć - opowiada gość Czwórki. - W przypadku najnowszej mapy dużym wsparciem byli leśnicy, którzy znają łódzkie lasy od podszewki.

 

Atrakcje łódzkich lasów

Jak przekonuje gość Czwórki, las ma wiele od zaoferowania. To nie tylko bogactwo natury i zwierząt. W lasach Łódzkiego jest tyle atrakcji, że zawężenie listy do 14 punktów okazało się niełatwym zadaniem.

- Dla mnie dotychczas lasy łódzkie to głównie Łagiewniki, a tu się okazuje, że jest mnóstwo miejsc, które można odwiedzić - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Fajnie jest wybrać miejsca, które dają więcej niż las sam w sobie. Takim miejscem jest np. Ośrodek Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole. Jest to dla mnie totalne odkrycie. Można tam zobaczyć dzikie zwierzęta, podpatrzeć łosia, sowy, lisy, jelenie. To może być fajne nie tylko dla dzieci.  


W ramach nieMAP ich twórcy namawiają do leśnych kąpieli, które wyciszają i uwrażliwiają na naturę. Wydawnictwo także zawiera podpowiedzi dla rodziców, co można jeszcze robić w lesie, żeby się nie nudzić z dziećmi. NieMAPY można otrzymać za darmo, można też je wydrukować.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką >>>


Posłuchaj
08:41 Czwórka/Stacja kultura - niemapa 10.08..2022.mp3 O przewodniku NieMAPA - Lasy Łódzkiego opowiada jego współtwórczyni Magda Dyrdończyk (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Magda Dyrdończyk ("Mamy projekt”, współtwórczyni nieMAP)

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 11.38

aw

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

A może stolarstwo? Rozwijaj swoje pasje w czasie wakacji

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 13:31
Basia Figaj postawiła po latach pracy w korporacji zająć się tym, co naprawdę kocha, i otworzyła niewielką pracownię stolarską, w której tworzy drewniane mozaiki przy użyciu różnych technik. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się podczas bezpłatnych warsztatów.
rozwiń zwiń