Jak dać meblom drugie życie?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 19:19
Trwa moda na stare meble. Do łask wracają te, które służyły naszym babciom, a nawet te z minionych epok. Jak przywrócić im dawną świetność?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Firma V

stolarz rmeble renowacja 1200x660.jpg
Renowacja mebli. Jak to zrobić samemu?

Wielu znudził się styl popularnej szwedzkiej marki, dlatego do łask wracają szafy, kredensy, czy komody sprzed lat, które nabyć można na pchlich targach, albo nawet znaleźć na osiedlowym śmietniku. Takie meble, zanim zaczął zdobić nasze wnętrza, należy odpowiednio przygotować: naprawić, podrasować, albo chociaż odświeżyć. Warto taki skarb oczyścić, pomalować, albo obić nowym materiałem, przykręcić albo wymienić nóżki. - W przypadku starych mebli nie można pozwolić sobie na bylejakość. Jeśli coś teraz się delikatnie rusza, to oznacza, że niebawem się rozpadnie całkowicie - przekonywała w rozmowie z Czwórką Małgorzata Margas z portalu "Ładny dom". 

Czytaj także:

Filip Domagala Wieslaw Skiba 1200.jpg
Fachowcy potrzebni od zaraz. Gdzie ich szukać?

- Zawsze zaczynam od zdejmowania starej powłoki. Nawet jeśli wymaga to bardzo dużo pracy - a często tak jest - warto to zrobić, by móc właściwie odrestaurować mebel - tłumaczyła ekspert. - Dobrym sposobem na to jest użycie "chemii", która sprawdza się w miejscach, do których ciężko dotrzeć. Skuteczna jest też opalarka. Dzięki niej podgrzewamy fragment powierzchni, farba zaczyna się łuszczyć i pęka. Wówczas zdejmujemy ją nożykiem albo szpachelką - tłumaczyła i przestrzegała, by - ze względu na zapach - robić to na otwartej przestrzeni. - Ostatecznie w ruch idzie szlifierka. Do niej dobieramy papier ścierny z rzepem, albo używamy szlifierki oscylacyjnej, czyli takiej, która wytwarza drgania.

Posłuchaj
13:34 2020_10_09-06-30-38_PR4 NDTx.mp3 Jak odrestaurować stary stół i krzesła krok po kroku? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Kolejnym etapem renowacji będzie szpachlowanie ubytków, wygładzanie rys. - Pamiętajmy, że im niższy numer papieru ściernego, tym ziarno będzie grusze, a tarcie bardziej ostre. Do mebli lepiej używać więc wyższych numerów - tłumaczyła ekspert. I opowiadała o wykańczaniu pracy, czyli malowaniu. - Farba podkładowa ma za zadanie zwiększyć przyczepność tej właściwej - mówiła. - Na tym etapie warto pamiętać o taśmach malarskich i odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia, w którym pracujemy. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 09.10.2020

Godzina emisji: 6.26, 7.44, 8.41

kd

Czytaj także

Kukułka - "pasożyt" i "wyrodna matka"? Ekspert: to metoda przetrwania

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:33
Może się wydawać, że kukułki to wyrodne matki, ponieważ podrzucają innym ptakom swoje jaja. Ale to jest ich bardzo skuteczna metoda na przetrwanie. - Kukułki są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu - mówiła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaduły i łakomczuchy. Co wiemy o życiu mew?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 17:30
Dla jednych symbol beztroskich wakacji nad morzem, dla innych bezwzględny "drapieżca", który chwyci w dziób wszystko, co chociaż trochę przypomina jedzenie. - Obecność mew uzależniona jest od występowania wody, ale nie od samego morza. Dlatego te ptaki coraz częściej możemy spotkać także w głebi lądu - wyjaśnia Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń