"Polska Rozmawia". Jak rozmawiać z ludźmi o innych poglądach?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 19:20
Rozmowa to fundament naszego funkcjonowania w społeczeństwie, w którym wiadomo, że ludzie mają różne poglądy. - Dobrze jest się pięknie różnić, ale należy szukać sposobu na to, żeby się dogadać. Żeby się usłyszeć i zrozumieć - mówi w Czwórce Emilia Kaczmarek, koordynatorka projektu "Polska Rozmawia".
Polska Rozmawia to projekt, którego celem jest złagodzenie podziałów w społeczeństwie
"Polska Rozmawia" to projekt, którego celem jest złagodzenie podziałów w społeczeństwieFoto: shutterstock/fizkes
  • "Polska Rozmawia" to projekt, dzięki któremu możemy się nauczyć, jak rozmawiać z ludźmi o innych poglądach.
  • Na podstawie wypełnionej ankiety na stronie https//polskidialog.pl/polskarozmawia.pl algorytm dobiera nam osobę o odmiennych poglądach.
  • Możemy z nią porozmawiać w wirtualnej przestrzeni, w czym pomoże nam specjalny poradnik.
  • Celem projektu jest złagodzenie podziałów w społeczeństwie, a o szczegółach mówi Emilia Kaczmarek, koordynatorka projektu "Polska Rozmawia".

"Polska Rozmawia" to projekt Fundacji Nowej Wspólnoty i partnerów Polskiego Dialogu. Celem inicjatywy, która ma pomóc Polakom nauczyć się porozumiewać mimo różnic w poglądach, jest zmniejszenie podziałów w Polsce.

- W Fundacji Nowej Wspólnoty od trzech lat prowadzimy dialogi wspólnotowe. W naszym rozumieniu dialog jest spotkaniem ludzi, którzy wchodzą w te rozmowy z różnymi poglądami, ale są gotowi, żeby usłyszeć, co ma do powiedzenia ktoś inny - tłumaczy gość audycji. - Kluczowe jest usłyszenie drugiej strony i otwartość na to, że nie wszyscy muszą myśleć tak samo jak my.

"Polska rozmawia" - projekt, który zbliża

Jak zauważa rozmówczyni Kasi Dydo, z badań wynika, że Polska jest jednym z najbardziej podzielonych krajów w Unii Europejskiej. Wskaźnik polaryzacji w naszym kraju jest bardzo wysoki. - Kultura rozmowy niestety nie jest idealna. Mamy jeszcze dużo do zrobienia. Na pewno nie pomagają politycy i media. Raczej widzimy, że w Polsce się krzyczy, debatuje, dyskutuje, przekonuje do swoich argumentów - podkreśla Emilia Kaczmarek. - To wszystko się dzieje zamiast rozmowy. Podczas której można powiedzieć "OK, w niektórych sprawach będziemy się różnić, bo jesteśmy różnymi ludźmi, mamy różne wartości, różne historie, różne doświadczenia. Jednak musimy w jakiś sposób współpracować i znaleźć coś, co nas łączy.


 

"Życie w bańce"

Dlatego powstała platforma, dzięki której można potrenować w kulturalny sposób. Wystarczy wejść na stronę Polskarozmawia.pl i wypełnić krótką ankietę, która zawiera osiem pytań światopoglądowych, a następnie algorytm połączy nas z osobą o innych poglądach.

- My wychodzimy z założenia, że dobra rozmowa to umiejętność, której można się nauczyć. I faktycznie, jako ludzie mamy tendencję do spędzania czasu i otaczania się ludźmi, którzy myślą tak samo jak my. Wspierają to bardzo media społecznościowe, bo zamykamy się w bańkach informacyjnych, więc czytamy media, które są zgodne z naszym światopoglądem. Na Facebooku wyświetlają nam się tylko posty ludzi, których lubimy - zwraca uwagę gość Czwórki. - I właśnie też algorytmy robią swoje. W pewnym momencie okazuje się, że nam się wydaje, że cały świat myśli tak jak my. A tak wcale nie jest.


Platforma do rozmów

- Sposobem na wyjście z tej bańki jest właśnie projekt "Polska Rozmawia", bo tam faktycznie porozmawiamy z kimś z zupełnie innej bajki, który ma inny światopogląd niż my - dodaje Emilia Kaczmarek. - Wcześniej przesyłamy, albo można pobrać ze strony krótki poradnik. Podpowiadamy w nim, jak to zrobić i od czego zacząć. Dotychczas zgłosiło się 1000 osób i jeszcze do końca lutego można dołączyć do projektu. 


Posłuchaj
21:35 CZWORKA/Stacja kultura - Polska rozmawia 27.02.2024.mp3 O projekcie "Polska Rozmawia" opowiada jego koordynatorka Emilia Kaczmarek (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość:  Emilia Kaczmarek (laureatka konkursu "25 under 25" magazynu "Forbes" w kategorii "Wspieranie różnorodności", koordynatorka projektu "Polska Rozmawia")

Data emisji: 27.02.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/mpkor

Czytaj także

Masz pięć minut? Poznaj twórczość Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:10
Fundacja Sentio postanowiła przybliżyć sylwetkę i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego. W pięciominutowych, bezpłatnych mini wykładach online, o legendarnym twórcy opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura klubowa w Polsce. Jak się zmienia?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 18:05
Kultura klubowa do niedawna kojarzyła się głównie z nocnym życiem, muzyką, setami didżejskimi i zabawą do rana. Od czasów pandemii to się nieco zmieniło. - Teraz kluby poszerzają swoją ofertę, wychodzą trochę naprzeciw klientom - mówi Michał Daniluk, dziennikarz muzyczny Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Creative Maker i Post Production Supervisor - nowe kierunki na katowickiej ASP

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 20:00
W Katowicach ruszają studia dla osób, które wiążą swoją przyszłość z reklamą i produkcją filmową. Katowicka ASP otwiera nowe kierunki Creative Maker i Post Production Supervisor. - Chcemy uczyć tego, na czym się znamy i to jest dla nas najważniejsze - mówi w Czwórce Mirosław Rusecki, rzecznik ASP Katowice. - Na kreatywności i na produkcji filmowej znamy się dość dobrze.
rozwiń zwiń