Refugee Review: to może być bolesne doświadczenie...

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 14:00
Polska Akcja Humanitarna organizuje Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej, który wystartuje 21 czerwca.
Audio

- Głównym celem tego święta [20 czerwca, Światowy Dzień Uchodźcy - przyp. red.] jest zwrócenie uwagi na problemy uchodźców - tłumaczy Joanna Sawicka, dyrektor Refugee Review. - W ciągu roku ta tematyka spychana jest przez media i opinię publiczną na margines. Tylko tego dnia w sposób trochę łatwiejszy i bardziej otwarty możemy zastanawiać się, co jeszcze warto zmieniać, nad czym pracować.

Zdaniem gościa Czwórki Polska nie jest krajem przyjaznym uchodźcom. - W ubiegłym roku wnioski o otrzymanie statusu uchodźcy złożyło prawie 6900 osób - wylicza Sawicka. - Otrzymały go zaledwie 153, a 155 przydzielono ochronę uzupełniającą, czyli inną formę pobytu legalnego. Zresztą, abstrahując od kwestii formalnych, po prostu nie jesteśmy społeczeństwem otwartym. Na co dzień nie odbieramy uchodźców najlepiej, choć uważamy się przecież za naród bardzo tolerancyjny.

Według Joanny Sawickiej Polacy akceptują gości z innych krajów "na chwilę"; jeśli jednak chcą oni pozostać na dłużej i zapuścić tu korzenie, pojawia się problem. - Boimy się, że będą nam odbierać pracę - tłumaczy gość Czwórki. - Boimy się też po prostu "inności".

/

M.in. po to już po raz 7. organizowany jest Refugee Review, czyli Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej, nad którym Czwórka objęła patronat . Imprteza odbędzie się w sześciu miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Toruniu, Lublinie, Wrocławiu oraz Poznaniu.
Jak co roku, poprzez organizowanie Refugee Review, PAH pragnie zachęcić do refleksji nad sytuacją uchodźców w Polsce i na świecie. Dodatkowo tegoroczne obchody mają zwrócić uwagę na problem dzieci cudzoziemskich przetrzymywanych w zamkniętych ośrodkach oraz na dotychczasowy przebieg akcji abolicyjnej dla cudzoziemców nielegalnie mieszkających w Polsce.


Dowiedz się więcej na temat sytuacji uchodźców w Polsce i samego festiwalu, słuchając całego nagrania rozmowy z Joanną Sawicką w " Stacji Kultura ".

(kd)

Czytaj także

Mariusz Sieniewicz: pisarstwo to frajerski zawód

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 13:30
Krytycy zaliczają go to autorów prozy wysoko artystycznej. Sam o sobie mówi, że w świecie żądnym konsumpcyjnej krwi porusza się w rejonach obciachu. Gościem "Stacji Kultura" był Marcin Sieniewicz, autor książki "Spowiedź śpiącej królewny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Picasso jest zbyt kanciasty, Rafael kojarzy się z czekoladkami"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:45
Dzieci często nie interesują się sztuką. Co więc zrobić by nasze pociechy złapały bakcyla i weszły w artystyczny świat - opowiadali Ewa Jałochowska i jej syn Kajtek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr odtrutką na piłkę nożną?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 12:00
- Chcemy stworzyć oazę dla tych, którzy cierpią z powodu nadmiaru Euro w powietrzu. To będzie strefa w której będzie można odetchnąć kulturą - mówiła Hanna Śleszyńska, która rekomendowała w Czwórce akcji "Zero futbolu w Capitolu".
rozwiń zwiń