"Moja kobiecość". Portret nieoczywisty

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 16:53
"Moja kobiecość" to autorski projekt wymyślony i zrealizowany przez fotografa Michała Gromadę, do którego zostało zaproszonych 29 artystek. Każda z nich przedstawiła swoją definicję kobiecości, która następnie stała się inspiracją do wykonania sesji zdjęciowej i zaprezentowaniem tego pojęcia przed obiektywem.
Audio
  • Różne definicje kobiecości w fotografii Michała Gromady (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Pexels

Ronaldo Schemidt 1200.jpg
Galerie dookoła świata: jak stworzyć portret zaangażowany?

Pierwsze zdjęcia zostały zrobione w październiku 2016 roku, ostatnie w kwietniu 2018 roku. O różnych definicjach kobiecości opowiadali aktorka Anna Karczmarczyk i pomysłodawca projektu, fotograf Michał Gromada. - Zaczęło się od pomysłu, który pojawił się w mojej głowie pod koniec 2016 roku. Chciałem stworzyć fotografie, w których oddaję głos swoim bohaterkom. Zapytać czym według nich jest kobiecość, a odpowiedzi, definicje kobiecości, które od nich uzyskam miały stać się inspiracją dla ostatecznego charakteru każdego zdjęcia - mówił Michał Gromada.

2015.12.16 pola dwurnik pap 1200.jpg
Pola Dwurnik - artystka w autoportrecie

- Żyjemy w takich czasach, kiedy zaciera się granica pomiędzy kobiecością a męskością. Mężczyźni robią się coraz bardziej kobiecy, a kobiety coraz bardziej męskie. Powinniśmy zastanowić się, gdzie leży ta granica i spróbować samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie: "czym dla mnie jest kobiecość?" Tworzenie nowych definicji pomoże nam oswoić zmieniającą się rzeczywistość - mówiła aktorka Anna Karczmarczyk.

Jak zdefiniować kobiecość? Czy kobiety mają problem ze stworzeniem własnej definicji kobiecości? To to określenie oznacza w 2018 roku? Kim według Anny Karczmarczyk jest prawdziwa kobieta, w jaki sposób Michał Gromada starał się uchwycić jej esencję? Ile siły mieści się w kobiecości i z czego ona wynika? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Anna Karczmarczyk (aktorka), Michał Gromada (fotograf, autor projektu "Moja kobiecość")

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 11.07

ac/kd

Czytaj także

Fotografowanie przyrody to skracanie dystansu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 18:15
- W fotografii przyrodniczej ważne jest, aby zwierzęta nam zaufały. Przez tysiące lat wyrządzaliśmy im krzywdę i teraz strach przed nami mają w genach. Musimy zaskarbić sobie ich zaufanie - mówi w "Stacji Kultura" Łukasz Bożycki, fotograf przyrody i zwycięzca prestiżowego konkursu fotografii przyrodniczej Asferico.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Szczygieł: kobiecość pozwala mi pisać

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 15:00
- Każdy mężczyzna ma w sobie trochę kobiety, tak jak każda kobieta ma wewnątrz nieco mężczyzny. Są faceci, którzy tę swoją kobietę wbijają w ziemię. A ja pozwoliłem jej pisać - wyznaje w Czwórce reportażysta Mariusz Szczygieł. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografie Krzysztofa Millera - chropawość i punk rock

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 15:30
- Krzysztof Miller chciał, żeby świat dowiedział się pewnych rzeczy, żeby jego zdjęcia trafiały na pierwsze strony gazet. Przyglądał się życiu chropowatemu, brudnemu i nieprzyjemnemu - mówi w Czwórce Beata Łyżwa-Sokół, szefowa Działu Foto Gazety Wyborczej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto w obiektywie aparatu. 12 zdjęć w 12 godzin

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 13:30
5 maja rozpocznie się pierwsza polska odsłona fotograficznego maratonu, który odbywa się już w wielu miastach na całym świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

O sztuce interpretacji. Czy wiemy, na co patrzymy?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 14:54
"Widzi mi się" to książka dla trochę starszych dzieci i dorosłych ciekawych świata. Nie opowiada o tym, w jaki sposób zrobić doskonałe zdjęcie. Uczy uważności. Wrażliwości na to, na co patrzymy.
rozwiń zwiń