Kasia Moś o Karin Stanek: pokazuję jej inne oblicze

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 18:30
Nagrywanie coverów, szczególnie jeśli ktoś kiedyś uczynił już taką piosenkę hitem, wymaga odwagi. Ale Kasi Moś jej nie brakuje, dlatego teraz postanowiła zaśpiewać piosenki Karin Stanek.  
Kasia Moś
Kasia MośFoto: Michał Misiorek/Czwórka

- Jeśli już brać czyjś utwór na swoje barki, to powinno się coś w nim zmienić, żeby pokazać własny świat. Po co kolejny raz nagrywać to samo? Przecież wiadomo, że lepiej tego nie zrobimy. Możemy to zrobić tylko inaczej - wyjaśnia artystka.

"Połączył nas Bytom"

Kasia Moś i jej starszy brat Mateusz Moś pochodzą z Bytomia. Z Bytomiem związany jest też Mateusz Kołakowski. Nic dziwnego, że ta trójka, pracująca razem twórczo już od jakiegoś czasu, została zainspirowana repertuarem Karin Stanek. Karin Stanek podobnie jak Kasia Moś pochodziła z Bytomia. W latach 60. ubiegłego wieku należała do najpopularniejszych polskich piosenkarek i była jednym z symboli polskiej sceny bigbitowej. Utwory "Autostop", "Malowana lala" czy "Chłopiec z gitarą" znała i nuciła cała Polska. - Gdy zagłębiłam się w jej twórczość, żeby poszukać utworów, które moglibyśmy przerobić, to oprócz dobrze znanych piosenek chciałam też pokazać tę mniej znaną Karin - opowiada Kasia Moś. - Wydaje mi się, że odkryłam nową Karin w Karin, bo piosenki takie jak "Proszę nie płacz już" nie są dla mnie bigbitowe. 

"To już nie jest typowe gitarowe granie"

Krążek z nowymi aranżacjami utworów Karin Stanek ukaże się wiosną, a tymczasem artyści podzielili się ze słuchaczami pierwszym utworem. Obaj Mateusze (Moś i Kołakowski) w sposób odkrywczy zaaranżowali i wyprodukowali, a Kasia Moś naprawdę niezwykle zaśpiewała piosenkę "Autostop". Tę trójkę wykonawczo wspomagają Tomasz Machański i Artur Kudłacik. Wielki przebój Karin Stanek to było, charakterystyczne dla tamtych czasów, typowe gitarowe granie. Teraz artyści postanowili nas zaskoczyć i potraktowali "Autostop" w sposób nieoczekiwany.

Posłuchaj
10:55 CZWÓRKA Stacja Kultura - kasia mos 31.01.2022.mp3 "Autostop" i inne przyjemności Kasi Moś (Stacja Kultura/Czwórka)

"Autostop" - mroczny, ale życiowy

Niby ten sam tekst i linia melodyczna, ale to dwa zupełnie różne utwory. Łączy je pewna drapieżność w głosie wokalistki, jednak swojej interpretacji Kasia Moś nadała zupełnie inny wyraz niż w wykonaniu oryginalnym. - W naszej wersji "Autostop" jest dość mroczny, bo też droga, którą podążamy w życiu, nie zawsze jest kolorowa. Myślę sobie, że nasz cover jest przez to bardziej życiowy. Wiem, że są tacy, którzy twierdzą, że słowa tej piosenki w ogóle nie pasują do naszej muzyki, ale ja się z tym nie zgadzam. Bo nasz "autostopowicz" przeżywa jakąś życiową przygodę, ale nie zawsze jest przy tym szczęśliwy - podsumowuje rozmówczyni Michała Piwowarka.

Kasia Moś - AUTOSTOP / Karin Stanek (Official Video) / Kasia Moś

Posłuchaj także:

Płyta Kasi Moś z piosenkami Karin Stanek ukaże się wiosną tego roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Kasia Moś

Data emisji: 31.01.2022

Godzina emisji: 11.15

kul


Czytaj także

Agnieszka Osiecka. Całe życie zapisane w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 13:03
Utwór "Małgośka", wyśpiewany przez Marylę Rodowicz, z tekstem Agnieszki Osieckiej zwyciężył w plebiscycie z okazji 95-lecia Polskiego Radia. To nie jedyne słowa poetki, które zna większość z nas. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rzeczy ostatnie". Polskie Znaki oswajają przemijanie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 10:30
Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny i Janusz Zdunek postanowili uratować polskie pieśni ludowe przed zapomnieniem. Projekt Polskie Znaki ma oswajać przemijanie, opowiadać o "Rzeczach ostatnich". Obok Michała Szpaka i Matyldy Damięckiej w nagraniach grupy usłyszymy m.in. Sanah. 
rozwiń zwiń