Riverlights - festiwal lata na Wiśle. Co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 13:15
W ostatni dzień sierpnia w Warszawie odbędzie się Riverlights. - Sercem tego wydarzenia jest parada łodzi udekorowanych światłem - mówi Przemek Dziubłowski, organizator imprezy. - Bardzo ważnym aspektem jest też dźwięk.
W ostatni dzień sierpnia na Wiśle odbędzie się Festiwal Riverlights
W ostatni dzień sierpnia na Wiśle odbędzie się Festiwal Riverlights Foto: shutterstock/ Solar 760L Foto
  • 31 sierpnia 2023 roku w Warszawie odbędzie się Riverlights - Festiwal lata na Wiśle.
  • To parada łodzi udekorowanych światłem.
  • Wydarzenie odbywa się przy dźwiękach muzyki elektronicznej.
  • W nadwiślańskich lokalach odbywają się imprezy towarzyszące.

Riverlights 2023 - kiedy zaczyna się impreza?

Już po raz czwarty w Warszawie odbędzie się niezwykła impreza. Riverlights to niepowtarzalne widowisko - parada udekorowanych światłem łodzi, płynących w rytm hipnotycznej muzyki elektronicznej.

Riverlights to spektakl, który rozgrywa się w pięknej scenerii stołecznego odcinka Wisły. Wystartuje 31 sierpnia 2023 roku z Dworca Wodnego WWA. Tam nastąpi zaokrętowanie jednostek. W paradzie weźmie udział ponad dwadzieścia łodzi. W rejs popłynie reprezentacja warszawskiej żeglugi - motorówki, omegi, szkuty, łodzie tradycyjne - baty, galary oraz małe statki.


Jaka muzyka gra podczas Riverlights?

Obok strojnie przystrojonych i pięknie oświetlonych jednostek ważnym elementem wydarzenia jest muzyka.

- Zawsze jest to muzyka elektroniczna. Gdy realizowałem pierwszą edycję tej imprezy, to myślałem o tym, że środowisko wodniaków i środowisko działaczy, aktywistów, armatorów głównie opiera się na właścicielach małych łodzi tradycyjnych. Gros łodzi należących do firm świadczących usługi żeglugowe stanowią łodzie drewniane - opowiada rozmówca Adama Smolarka. - Uznałem, że połączenie tego z muzyką elektroniczną, bardzo współczesną i nowoczesną, będzie nadawało temu bardzo wyrazisty obraz i rzeczywiście tak się stało. W tym roku o oprawę muzyczną wydarzenia zadba zespół Jazxing - autorzy jednego z najciekawszych albumów muzyki elektronicznej w 2023 roku.


Źr. YouTube/Riverlights - Festiwal końca lata w 2022 roku.

Zobacz także:


Riverlights - jak popłyną statki?

Parada odbędzie się po zachodzie słońca. Start Parady przewidziany jest na godzinę 20.30. Trasa wiedzie od Dworca Wodnego WWA na Podzamcze i z powrotem do miejsca startu. 

- Na razie, ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia znaków na Moście Średnicowym, statki ominą ten most - tłumaczy Przemek Dziubłowski. - W lipcu został historycznie otwarty szlak dla nocnej żeglugi w Warszawie. Oznacza to, że można pływać w nocy między Mostem Gdańskim a Średnicowym i dalej - nie przekraczając linii mostu - między Średnicowym a Łazienkowskim.


Posłuchaj
16:49 Czwórka/ Stacja Kultura - Riverlights 30.08.2023.mp3 Przemek Dziubłowski, organizator i pomysłodawca Riverlights, opowiada o imprezie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Wydarzenia towarzyszące odbędą się w nadwiślańskich lokalach: Miami Wars, Dworzec Wodny WWA, Kalima oraz Przystań Nowa Fala. Dzięki wsparciu m.st. Warszawy udział w paradzie jest bezpłatny.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Przemek Dziubłowski (organizator i pomysłodawca Riverlights).

Data emisji: 30.08.2023

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Oko to narzędzie. Widzimy mózgiem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 15:54
4K, full HD, 1800 pixeli. W naszych czasach rozdzielczość monitorów i telewizorów to najlepsza jakość i wysoka rozdzielczość. A jaką rozdzielczość ma ludzkie oko?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przechowywanie danych. Czy "chmura" jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 16:00
- Miejsce w "chmurze" nigdy się nie kończy, więc zapisujemy w niej coraz więcej danych. Warto jednak przyjąć założenie, że jeśli już coś raz "wyślemy" do internetu, to prawdopodobnie zostanie tam na zawsze - mówi specjalistka od cyberbezpieczeństwa Joanna Wziątek. 
rozwiń zwiń