Cinematographers. Objazdowa wystawa Piotra Jaxy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 19:20
Projekt Cinematographers autorstwa Piotra Jaxy to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjno-multimedialne skupiające unikatową kolekcję portretów fotograficznych operatorów filmowych z całego świata. - To efekt 28 lat mojej pracy, podczas której sfotografowałem najlepszych twórców - mówi Piotr Jaxa w Czwórce. - Wśród nich są także kobiety, których jest coraz więcej i to mnie bardzo cieszy.
Cinematographers to wystawa autorstwa Piotra Jaxy, którą można oglądać w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie
"Cinematographers" to wystawa autorstwa Piotra Jaxy, którą można oglądać w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie Foto: PAP/Albert Zawada
  • Cinematographers to wystawa przedstawiająca życie i pracę światowych operatorów. 
  • To fotografie autorstwa Piotra Jaxy, który nad swoim projektem pracował przez 28 lat. 
  • Wystawę można oglądać w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie. 
  • W Czwórce o projekcie opowiada autor Piotr Jaxa i dyrektor placówki Mateusz Dzieduszycki.

W Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych można oglądać wystawę Cinematographers. Projekt to efekt wieloletniej pracy Piotra Jaxy, uznanego fotografa, operatora i absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Cinematographers Piotra Jaxy - hołd dla operatorów

Cinematographers to projekt, w ramach którego przez lata Piotr Jaxa dokumentował życie i pracę twórców obrazu z całego świata. Kolekcja obejmuje 30 portretów wybranych spośród zdjęć wykonanych w latach 1995-2024 i przedstawia różnorodność, bogactwo osobowości oraz temperamentów twórców. Poprzez oryginalną formę wywiadu fotograficznego, przedsięwzięcie oferuje głęboki wgląd w życie i pracę operatorów, ujawniając ich wrażliwość i świat poza kamerą. Wystawa jest hołdem dla tych artystów.

- Wszystko się wzięło z miłości do fotografii i do kina, która zaczęła się u mnie w wieku 13 lat.  Prowodyrem był Gianni Di Venanzo, który zrobił zdjęcia do filmu "Osiem i pół" Felliniego.  Byłem jeszcze wtedy w szkole filmowej w Łodzi, wyszedłem z tego filmu i pomyślałem co to jest za facet? Jak on wymyślił ten film? Jak to jest możliwe? Niestety Gianni umarł bardzo wcześnie, także nigdy go nie spotkałem, ale spotkałem innych twórców - wspomina fotograf. - Do dzisiaj ponad 140 operatorów i operatorek, bo kobiet jest coraz więcej i to mnie bardzo cieszy. Teraz planuję wybrać się do Egiptu. Jest tam wspaniała młoda kobieta, która dostała nagrodę jednej z firm produkujących obiektywy filmowe. Chciałbym pojechać i ją sfotografować. Zobaczymy, czy mi się uda. Mam nadzieję, że tak, bo marzenia trzeba realizować. Dla mnie w ogóle definicją szczęścia jest możliwość realizowania marzeń.


"Sukces wizualny filmu zależy od operatora"

Gość Czwórki zaznacza, że rola operatora w procesie powstawania filmu jest nie do przecenienia. - Można zaryzykować tezę, że bez udziału operatora właściwie nie powstałby żaden film. Tak naprawdę od ich talentu, od tego, w jaki sposób patrzą na świat, w jaki sposób konstruują obrazy, zależy sukces wizualny filmu - zauważa Piotr Jaxa. - Krótko mówiąc, ja to definiuję w bardzo prosty sposób: operator to jest tłumacz. Dostaje scenariusz i ma przetłumaczyć go na obrazki, im bardziej jest utalentowany, tym większa szansa na Oscary. Śmiem twierdzić, że o sukcesie filmu decyduje jakość pracy operatorskiej. Oczywiście aktorzy także są bardzo ważni. Bez ich znakomitych kreacji nie byłoby opowieści, ale to trzeba umieć to pokazać i zarejestrować, a od tego są operatorzy. To bardzo piękna funkcja.


Źr. Youtube/Wernisaż wystawy „Cinematographers” Piotra Jaxy


Legendarni operatorzy i łut szczęścia

Rozmówca Kasi Dydo przyznaje, że podczas realizacji swojego projektu miał dużo szczęścia. Wielu z fotografowanych operatorów dopuściło go blisko i pozwoliło zrobić zdjęcia w swoich domach. Tym samym zaprosili Piotra Jaxę do swojego prywatnego świata. Wśród nich byli legendarni operatorzy:

  • Freddie Francis - dwukrotny zdobywca Oscara za zdjęcia do filmów "Synowie i kochankowie" oraz "Chwała".
  • Freddie Young - laureat trzech Oscarów za epickie filmy "Lawrence z Arabii", "Doktor Żywago" i "Córka Ryana".
  • David Watkin, zdobywca Oscara za "Pożegnanie z Afryką" i nagród BAFTA m.in. za "Rydwany Ognia", "Paragraf 22", "Trzej muszkieterowie".

- Ja szukam ludzi, którzy przesunęli "język kina" do przodu. Miałem okazję sfotografować ludzi, którzy są bardzo znani. David Watkin napisał mi takie krótkie credo "Don’t pretend", czyli nie udawaj. I właśnie tak trzeba - nie udawać i żyć z pasją i z chęcią - podkreśla gość audycji. - A jak to się stało, że ci twórcy otwierali przede mną drzwi? Gdy miałem parę zdjęć, ludzie widzieli, że to ma jakąś jakość. Jednak nigdy nie przypuszczałem, że ta wystawa powstanie w taki sposób.


Posłuchaj
24:52 CZWORKA/tacja kultura - Cinematographers wystawa 26.02.2024.mp3 O wystawie "Cinematographers" opowiada jej autor fotograf Piotr Jaxa i Mateusz Dzieduszycki z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych (Stacja kultura/Czwórka)

 

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych 

Za tym pomysłem kryje się m.in. Mateusz Dzieduszycki, dyrektor stołecznego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. - Tym fotografiom nie można się oprzeć. One mają, powiedziałbym magiczną siłę. Nasza instytucja jest po to, żeby pokazywać tego typu dzieła sztuki. Jestem szczęśliwy i dumny, że fotografie Piotra zaczynają swoją podróż od naszego Centrum - mówi Dzieduszycki. - Bez wątpienia będą pokazywane w najsłynniejszych miejscach związanych z filmem w Polsce i na świecie. Póki co zapraszamy na Mińską 65 w Warszawie. Po wernisażu wystawa została przeniesiona na ogrodzenie naszego obiektu i jest dostępna dla wszystkich chętnych. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość:  Piotr Jaxa (fotograf, operator, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi), Mateusz Dzieduszycki (dyrektor Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych)

Data emisji: 26.02.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/mat. pras.

Czytaj także

Masz pięć minut? Poznaj twórczość Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:10
Fundacja Sentio postanowiła przybliżyć sylwetkę i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego. W pięciominutowych, bezpłatnych mini wykładach online, o legendarnym twórcy opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografka Stefania Gurdowa i klisze sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 14:45
Fotografie Stefani Gurdowej, zapomnianej na wiele dekad fotografki z początku XX wieku, można oglądać na wystawie we wrocławskiej galerii Miejsce przy Miejscu 14. - Kluczowe w tej historii jest to, że niewiele o niej wiemy - mówi kurator Łukasz Rusznica. - Gurdowa i jej zdjęcia są tajemnicą, a tajemnica jest tym, co zaciekawia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dotknąć sztuki tajemnej - wybierz się na magiczny festiwal

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 16:00
Już niedługo w Warszawie, powstanie ogromne, magiczne miasto. - MagicShock to wielowymiarowe show, które rozbudza wyobraźnię - mówi Michał Gostał, organizator wydarzenia. - Dla odwiedzających przygotowaliśmy moc atrakcji.
rozwiń zwiń