Pokaz filmów opowiadających wojenne historie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 13:55
Z okazji rocznicy wybuchy II wojny światowej, Fundacji Rozwoju Sztuki Filmowej postanowiła zorganizować niezwykle ciekawy pokaz filmowy. W ramach dwudniowego cyklu zatytułowanego "Kroniki wojenne" będzie można zobaczyć m.in. dokumenty "Kobiety i wojna" i "Do potomnego".
Audio

Jak przekonuje Adam Warzyszyński z Fundacji Rozwoju Sztuki Filmowej , o wiele lepiej i przyjemniej poznaje się historię za pomocą filmów . Kierując się tym założeniem, fundacja co i rusz organizuje pokazy w różnych miejscach, pragnąc dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Tym razem postanowiła zorganizować cykl, w ramach którego pokazane zostaną obrazy dotyczące II wojny światowej .

1 i 2 września w warszawskiej Królikarni , mieszczącej się przy ulicy Puławskiej, będzie można obejrzeć produkcje opowiadające historię oczami świadków tamtych dni - dokumenty mówiące o udziale w ruchu konspiracyjnym, partyzantce AK czy Powstaniu Warszawskim.

Pierwszego dnia pokazany zostanie np. film "Kobiety i wojna" . Obraz opowiada o młodych dziewczętach, którym walki pokrzyżowały wszystkie plany i zmusiły do szybszego wejścia w dorosłość a co za tym idzie, podejmowania odważnych decyzji. – To opowieści kilku kobiet, które w momencie wybuchu wojny miały po ok. szesnaście lat – tłumaczy Adam Warzyszyński.

Z kolei film "Do potomnego" opowiada o poetach żyjących w czasach wojny. – Zarówno tych, których znamy ze szkoły, jak i tych, których sami gdzieś odkryliśmy – mówi gość "Pod lupą". Jak tłumaczy, jest to obraz, w którym indywidualne historie przeplatają się z wierszami.

W ramach cyklu będzie można zobaczyć również film o Powstaniu Warszawskim i żołnierzach wyklętych .

Wiece o cyklu i innych projektach realizowanych przez Fundację Rozwoju Sztuki Filmowej, dowiesz się słuchając rozmowy Justyny Dżbik z Adamem Warzyszyńskim.

ap
''

Czytaj także

Auschwitz: "To miejsce mordu, wieczna paląca rana ludzkosci"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 22:05
W Oświęcimiu odbyły się główne uroczystości, upamiętniające 66. rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, jednego z największych miejsc męczeństwa i zagłady II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia ściskają nam gardło (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 09:02
Elżbieta Magenheim ("Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holocaustu"): Nie umiem wyobrazić sobie drogi do Treblinki oraz tych pociągów i stłoczonych w nich ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w Archiwach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 10:30
Po wojnie rozpoczęły się dyskusje nad celowością wybuchu Powstania Warszawskiego, jego przygotowaniem wojskowym i strategicznym wobec przeważającej siły militarnej Niemiec.
rozwiń zwiń