Etyka w biznesie: kapitalizm, korporacje, wyścig szczurów?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 08:20
– Biznes, działający na dłuższą metę musi być etyczny – twierdzi Marek Sejp, dyrektor generalny Auchan. – W przeciwnym razie klienci nie będą chcieli z niego korzystać.
Audio
  • Czym jest etyka w biznesie? - sonda i materiał Anny Depczyńskiej
  • Eyka w biznesie - to możliwe? - rozmowa w studiu Czwórki

Prezesi wielkich korporacji, wypłacający sobie milionowe premie, menadżerowie, doprowadzający swoje firmy na skraj bankructwa, wszystko w atmosferze permanentnego kryzysu i wszechobecnej pogoni za pieniądzem – czy w tym świecie jest jeszcze miejsce na uczciwy, etyczny biznes? I czy można pogodzić chęć zysku z podstawowymi zasadami moralnymi?

Choć dla wielu z nas określenia "biznes" i "etyka" zupełnie nie idą w parze, zdaniem Natalii Ćwik z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ich drogi mogą się połączyć, pod warunkiem jednak, że biznes jest odpowiedzialny społecznie. Bo to, co jest odpowiedzialne, będzie etyczne. – Chodzi o to, by działać z uwzględnieniem różnych stron, zaangażowanych w nasze przedsiębiorstwo – mówi ekspertka Czwórki. – Nie o to, by wspierać kogokolwiek i cokolwiek, ale żeby przeanalizować, jaki wpływ wywiera nasza firma na środowisko i społeczeństwo.

Przykład? Firmy budowlane powinny więc brać pod uwagę wpływ swoich działań na środowisko naturalne. 

Zdaniem gości Czwórki, prof. Czesława Szmidta z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Macieja Balcerzaka, kierownika ds. analiz korporacyjnych i CSR w Orange Polska, oraz Marka Szeiba, dyrektora generalnego Auchan Polska, etyka w przedsiębiorstwie jest nie tylko potrzebna, ale wręcz niezbędna. – Jest po to, by wyznaczyć jakieś reguły gry, dzięki którym będziemy mogli funkcjonować wewnątrz przedsiębiorstwa a także w relacjach z zewnętrznymi partnerami – tłumaczy Sejp.

Tymczasem na rynku wciąż przecież funkcjonują nielojalni menadżerowie, doprowadzający swoje firmy na skraj bankructwa, czy członkowie zarządów, wypłacający sobie wielomilionowe premie. Według prof. Czesława Szmidta etyka w biznesie istnieje, ale sprowadza się do bardzo wielu wymiarów. – Jednym z nich są oczywiście zewnętrzne relacje firmy z otoczeniem i klientami, ale do zakresu etyki biznesu należą również relacje wewnętrzne: pomiędzy pracownikami i pomiędzy pracownikami i ich szefami – opowiada gość Czwórki. – Problem leży zresztą nie tylko w etyce, bowiem nieetyczne zachowania są skutkiem sytuacji, która się wcześniej zrodziła.

/

Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji ze studia Czwórki po kliknięciu w odpowiedni plik dźwiękowy.

Do słuchania audycji
"4 do 4" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, już od godziny 13.

(kd)

Czytaj także

Ile kosztuje twoje dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 16:01
Dzieci są bezcenne, ale niestety... niezbyt "tanie". Utrzymanie i wychowanie statystycznego potomka, od narodzin do ukończenia 20. roku życia, to koszt rzędu 176 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto trzyma rękę na domowej kasie, czyli finanse w związku

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 16:00
To wygląda z reguły tak: nie chcemy się kłócić o pieniądze i nie lubimy tego robić, ale gdy już pokłócimy się o jakąkolwiek inną błahostkę – zawsze niemal dochodzi do tematu finansów. A wtedy nie ma zmiłuj: pierzemy brudy czterech pokoleń w rodzinie partnera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerem przez Islandię

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 14:00
2,5 tysiąca kilometrów na jednośladzie to wyzwanie jakie stawia przed sobą Piotr Mitko. Celem jego wyprawy jest pomoc podopiecznemu Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak na wakacjach: jedzie na Mazury, pije i bawi się do świtu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 19:52
Gdzie najchętniej spędzamy wakacje i jakie są nasze główne grzechy? O tym wszystkim opowiemy na podstawie sondaży. Zapraszamy na nowy cykl "Sondażownia", który obnaży prawdziwe oblicze Polaków. Tych na wakacjach i nie tylko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nielegalne pamiątki z wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:22
Lecisz na wakacje do Afryki? Pamiętaj, że nie wszystko, co kupisz albo choćby znajdziesz na plaży i uznasz za świetną "pamiątkę” będziesz mógł stamtąd wywieźć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy znanym i lubianym wolno więcej?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 11:10
W audycji "4 do 4" zastanawialiśmy się gdzie leżą granice wolności słowa w przypadku gwiazd mediów i celebrytów. Czy od osoby publicznej powinniśmy wymagać większego umiaru i rozwagi w wygłaszanych poglądach?
rozwiń zwiń