Szemrany Lwów lat dwudziestych

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 15:33
Lwów kryje miliony tajemnic. Nie da się go zwiedzić w dzień lub dwa. Ciekawą propozycją jest wycieczka tematyczna po tym dawnym polskim mieście np. śladami bohatera powieści Marka Krajewskiego.
Audio
  • Lwów Edwarda Popielskiego - opowiada Michał Stępień
  • Lwowskie kawiarnie, kawa i ukraiński Snickers - materiał Olgi Mickiewicz

Marek Krajewski napisał trzy opowieści kryminalne, których akcja rozgrywa się we Lwowie, a ich głównym bohaterem jest komisarz Edward Popielski. Pisarz swych czytelników przenosi w czasie do lat dwudziestych XX wieku. Zwiedzanie Lwowa śladami Popielskiego proponuje Michał Stępień z biura turystycznego Quand, który był gościem Beaty Kwiatkowskiej i Krzysztofa Grzybowskiego.

- Przeniesiemy się do Lwowa w czasy dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to w okolicach Parku Kościuszki mieszkał Edward Popielski. Dziś tego parku nie odnajdziemy na mapie Lwowa, został przemianowany na Park Iwana Franki, który mieści się koło uniwersytetu - mówi Michał Stępień.

Przewodnik po Lwowie proponuje również wycieczkę na Kleparów, dawną dzielnicę żydów i batiarzy. - Kleparów był dzielnica niesamowitą. Położony był pomiędzy fabryką wódek, a browarem lwowskim. To była głośna dzielnica, miała 3 rynki, na których handlowano wszelakim dobrem - od mięsa po obrazy znanych mistrzów - wyjaśnia Stępień. - Tu po zmroku zbierało się szemrane towarzystwo.

Poznaj tajemnice innych zakątków świata!

Niewiele zostało z Lwowa czasów międzywojnia, choć jak zapewnia nasz przewodnik: - Podczas takiej wycieczki odwiedzamy miejsca, w którym odnajdujemy napisy w języku polskim i jidysz.

Na trasie śladami komisarza Edwarda Popielskiego i dziś znajdziemy niektóre kawiarnie z dawnych lat, choć sławne mordownie już nie istnieją.

Jakie jeszcze miejsca warto zobaczyć we Lwowie, dowiesz się słuchając audycji Krzysztofa Grzybowskiego " 4 do 4 ".

Zapraszamy również do wysłuchania załączonego materiału Olgi Mickiewicz o lwowskich kawiarniach, lwowskiej kawie i ukraińskim Snickersie.

 

Czwórka zwiedza cały świat. Poznaj tajemnice różnych zakątków naszego globu - zobacz cały cykl czwórkowych ciekawostek ze świata.    
Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: 
Lwów. Krajobrazy serdeczne.

(pj)

Czytaj także

Zbigniewa Herberta przypadki najdawniejsze

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 15:00
Prapradziadek jednego z największych polskich poetów nie był Polakiem - przybył na początku XIX wieku do Lwowa gdzieś z monarchii habsburskiej. Opowieść o genealogii Herberta oraz o jego dzieciństwie i młodości okazuje się niezwykła i zajmująca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszyscy jesteśmy bigamistami

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 12:30
- We współczesnym świecie bardzo trudno trwać przy jednych poglądach, gustach – uważa Manuela Gretkowska, autorska książki "Agent", która opowiada o podwójnym życiu pewnego mężczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieprzemijający urok podwórkowych kapel

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 18:28
Dla kapel ulicznych czas zatrzymał się w miejscu. Dzisiejsi muzycy grają dokładnie tak, jak grano przed wojną. Zabierają z domu skrzypce, akordeon, banjo, czasem bębenek i idą na podwórka...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tu leżą ci, którzy zginęli za Polskę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 07:00
Jak przestała istnieć najsłynniejsza nekropolia II Rzeczypospolitej? Dlaczego obrońców Polski nie pochowano na Cmentarzu Łyczakowskim? Kto i kiedy zaprojektował tę wojenną nekropolię i jakie były jej losy po zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną?
rozwiń zwiń