Greckie meteory zawieszone w niebie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 17:17
Gdy myślimy Grecja najczęściej przychodzą nam do głowy widoki z Rodos, ateński Akropol, śnieżnobiałe Santorini. Grecję środkową znamy słabiej lub wcale, tymczasem to tam ukrywają się podniebne klasztory.
Audio

Grecję często wybieramy na miejsce urlopu. Jedziemy nad ciepłe morze, omijając część środkową półwyspu. Grecja środkowa pozostaje nieznana i tajemnicza. A właśnie tam można zobaczyć klasztory zawieszone w niebie, jakby zrośnięte ze skałami - to masyw klasztorny Meteora.

- Mówi się o nich, że są gigantami ze skał. Najprawdopodobniej meteory powstały po trzęsieniu ziemi. Dziś do klasztorów dostajemy się po kamiennych stopniach, kiedyś mnisi dostawali się do nich na linach - opowiada Nikos Vasiliadis, szef restauracji greckiej w Warszawie.
Poznaj tajemnice innych zakątków świata!

Wszystkich klasztorów wybudowano 24, dziś 11 z nich można zwiedzać, ale tylko w 6 toczy się aktywne mnisie życie. - Mimo turystów mnisi mogą wieść swój żywot w odosobnieniu, te klasztory są ogromne i też niecodziennie można odwiedzać klasztory - wyznaczone są dni kiedy turyści mogą do nich wejść.

Jak zdradza gość Karoliny Mózgowiec i Krzysztofa Grzybowskiego, mnisi słyną z wyśmienitych serów oliwy i jagnięciny pieczonej w piecu opalanym drewnem.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Eli Burzy o tajemniczych ateńskich ewzonach i ich strojach.
(pj)

Czytaj także

Kamienne łoża na Orkadach

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 09:00
Tajemnicze wyspy na północy Szkocji od dziesięcioleci przyciągają archeologów z całego świata. Turyści własnoręcznie mogą tam nawiązać kontakt z ludźmi sprzed tysięcy lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami Jezusa i Banksy'ego. Zobacz Izrael z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 16:45
Po dachach, po murach, pod ziemią - poznaj Izrael ze wszystkich stron i sprawdź, na czym polega wyjątkowość tego miejsca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Marcepanu na winnym szlaku. Jedziemy na Węgry

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 16:48
Rocznie przyjeżdża tutaj ponad 30 milionów turystów z całego świata. I zajadą się zupą gulaszową, kiełbasą, papryką oraz marcepanem, popijając tokaj albo "byczą krew". Dziś Czwórka podbija Węgry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy zamieniają Egipt na... Bułgarię

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 13:25
Według statystyk w te wakacje polscy turyści najchętniej wypoczywali w cieniu piramid oraz w Grecji. W przyszłym roku zapanuje natomiast moda na Bułgarię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holandia – raj dla rowerzystów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 17:00
Na Wyspy Zachodniofryzyjskie można dostać się promem bądź podczas odpływu - pieszo. To jednak wycieczka ekstremalna. - Trzeba zmieścić się w wyznaczonych godzinach, żeby się po prostu nie utopić - mówi Magdalena Budka, która kraj tulipanów zwiedziła wszerz i wzdłuż.
rozwiń zwiń