Najlepiej uczyć się języków na "głębokiej wodzie"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 16:35
Znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie to podstawa. Warto się ich uczyć i wciąż rozwijać te umiejętności. A jak się ich uczyć, jakich błędów unikać podpowiadają czwórkowe ekspertki.
Audio
  • Jak skutecznie nauczyć się języków obcych
  • Jak nam idzie nauka języków obcych. Oraz o chińskim i rosyjskim słów kilka.

Żeby znaleźć dziś dobrą  pracę musimy znać języki obce. Otwarte rynki i granice sprawiają, że na ulicach naszych miast spotykamy wielu obcokrajowców, często też jeździmy zwiedzać ich kraje, w których bez znajomości języka obcego ani rusz.

Super, jeśli udało nam się już w dzieciństwie poznać przynajmniej podstawy jakiegoś języka obcego. Nie wszyscy jednak mieli takiego farta. Aleksandra Długosz z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i tłumaczka, oraz Dominika Baczyńska, tłumacz specjalistyczny z języka hiszpańskiego radzą jak nadrobić zaległości w znajomości języków obcych.

- Myślę, że najlepszą praktyką jest po prostu rozmowa i jak najczęstsze przebywanie z obcokrajowcami - mówi ekspertka. - Albo wyjazd. Najlepiej w praktyce uczymy się języków - dodaje drugi gość.

Kursy języków to idealna baza do nauki. Później kontakt z tzw. nativami pozwala nam się rozwijać. Otwieramy się na innych ludzi i bardzo szybko musimy znaleźć rozwiązanie by się z nimi porozumieć, jesteśmy bombardowani z każdej strony. Już dziś Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji proponuje gimnazjalistom i licealistom wyjazdy za granicę w ramach programu Mały Erasmus.

Nie bez znaczenia dla naszej nauki jest pierwszy nauczyciel języka. Ważne jest, żeby umiał przekazać nam miłość do języka i kultury obcego kraju. Warto też łączyć języki obce z muzyką.

- Doświadczenie pokazuje, że w zależności od wieku należy dobierać zupełnie inne metody nauki. Dzieciaki uczą się najszybciej, bo przez zabawę, nawet nie wiedzą, że się uczą - mówią ekspertki.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby nauki języków obcych, jakie pułapki na nas czekają dowiesz się słuchając audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Karolina Mózgowiec o tym, jakie znamy języki, gdzie i jak się ich nauczyliśmy. Karolina sprawdziła też z czego wynika ogromna popularność języków: chińskiego i rosyjskiego - posłuchaj.

Od 22 do 29 września trwają obchody Europejskiego Dnia Języków.

(pj)

Czytaj także

Paradise foot, czyli rajstopy - poznaj najśmieszniejsze wpadki językowe

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 10:49
"Behind eyes student", czyli student zaoczny, albo podziękowania "from the mountain", czyli z góry. To jedne z popularniejszych błędów Polaków, przekonanych o swoich zdolnościach językowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepszy sposób na "rdzewienie mózgu"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 07:54
Dokładnie 125 lat temu powstał język esperanto. Podobno ci, którzy się go nauczyli, to ludzie wyjątkowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklamejszyn do klimatyzejszyn, czyli Polak za granicą

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 14:21
Ludzka wyobraźnia nie zna granic i - podobnie jak dobry słuch - przydaje się szczególnie, gdy przebywamy w kraju, którego języka nie znamy. Wystarczy wyłapać powtarzające się końcówki w mowie tubylców i ... dobra nasza!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie znasz języka, pomoże ci ETM

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 08:00
Znajomość języków obcych przydaje się coraz częściej. Jest problem, gdy za granicą nie możemy się porozumieć. Technika i na to znalazła sposób - translator to świetny gadżet na dalekie podróże.
rozwiń zwiń