X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najlepiej uczyć się języków na "głębokiej wodzie"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 16:35
Znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie to podstawa. Warto się ich uczyć i wciąż rozwijać te umiejętności. A jak się ich uczyć, jakich błędów unikać podpowiadają czwórkowe ekspertki.
Audio
  • Jak skutecznie nauczyć się języków obcych
  • Jak nam idzie nauka języków obcych. Oraz o chińskim i rosyjskim słów kilka.

Żeby znaleźć dziś dobrą  pracę musimy znać języki obce. Otwarte rynki i granice sprawiają, że na ulicach naszych miast spotykamy wielu obcokrajowców, często też jeździmy zwiedzać ich kraje, w których bez znajomości języka obcego ani rusz.

Super, jeśli udało nam się już w dzieciństwie poznać przynajmniej podstawy jakiegoś języka obcego. Nie wszyscy jednak mieli takiego farta. Aleksandra Długosz z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i tłumaczka, oraz Dominika Baczyńska, tłumacz specjalistyczny z języka hiszpańskiego radzą jak nadrobić zaległości w znajomości języków obcych.

- Myślę, że najlepszą praktyką jest po prostu rozmowa i jak najczęstsze przebywanie z obcokrajowcami - mówi ekspertka. - Albo wyjazd. Najlepiej w praktyce uczymy się języków - dodaje drugi gość.

Kursy języków to idealna baza do nauki. Później kontakt z tzw. nativami pozwala nam się rozwijać. Otwieramy się na innych ludzi i bardzo szybko musimy znaleźć rozwiązanie by się z nimi porozumieć, jesteśmy bombardowani z każdej strony. Już dziś Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji proponuje gimnazjalistom i licealistom wyjazdy za granicę w ramach programu Mały Erasmus.

Nie bez znaczenia dla naszej nauki jest pierwszy nauczyciel języka. Ważne jest, żeby umiał przekazać nam miłość do języka i kultury obcego kraju. Warto też łączyć języki obce z muzyką.

- Doświadczenie pokazuje, że w zależności od wieku należy dobierać zupełnie inne metody nauki. Dzieciaki uczą się najszybciej, bo przez zabawę, nawet nie wiedzą, że się uczą - mówią ekspertki.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby nauki języków obcych, jakie pułapki na nas czekają dowiesz się słuchając audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Karolina Mózgowiec o tym, jakie znamy języki, gdzie i jak się ich nauczyliśmy. Karolina sprawdziła też z czego wynika ogromna popularność języków: chińskiego i rosyjskiego - posłuchaj.

Od 22 do 29 września trwają obchody Europejskiego Dnia Języków.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paradise foot, czyli rajstopy - poznaj najśmieszniejsze wpadki językowe

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 10:49
"Behind eyes student", czyli student zaoczny, albo podziękowania "from the mountain", czyli z góry. To jedne z popularniejszych błędów Polaków, przekonanych o swoich zdolnościach językowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepszy sposób na "rdzewienie mózgu"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 07:54
Dokładnie 125 lat temu powstał język esperanto. Podobno ci, którzy się go nauczyli, to ludzie wyjątkowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklamejszyn do klimatyzejszyn, czyli Polak za granicą

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 14:21
Ludzka wyobraźnia nie zna granic i - podobnie jak dobry słuch - przydaje się szczególnie, gdy przebywamy w kraju, którego języka nie znamy. Wystarczy wyłapać powtarzające się końcówki w mowie tubylców i ... dobra nasza!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie znasz języka, pomoże ci ETM

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 08:00
Znajomość języków obcych przydaje się coraz częściej. Jest problem, gdy za granicą nie możemy się porozumieć. Technika i na to znalazła sposób - translator to świetny gadżet na dalekie podróże.
rozwiń zwiń