American dream dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 21:00
Swego czasu Stany Zjednoczone wywoływały u nas emocje, każdy chciał się tam znaleźć i spełnić swój amerykański sen. – Dziś ten mit wydaje się w Polsce umierać, jesteśmy sceptyczni wobec kraju, który kiedyś był dla nas Eldorado – mówi gość Czwórki.
Audio
  • Dlaczego warto odwiedzić USA... turystycznie? - rozmowa z Anną Żmudą
  • Jak zdobyć amerykańską wizę? - materiał reporterski
  • Rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim
  • Zdaniem Czwórkowiczów: czy warto wyjechać na stałę do USA?

Ten, kto marzy o tym, by jednak spędzić życie i dorobić się kokosów w Stanach Zjednoczonych, powinien i tak liczyć się z tym, że tamtejsze władze go do tego kraju po prostu nie wpuszczą. Choć zdaniem prof. Bogdana Szlkarskiego, amerykanisty z Uniwersytetu Warszawskiego, z roku na rok coraz łatwiej jest się tam dostać.

– 0 lat temu pod ambasadą amerykańską ustawiały się kolejki, cena wizy dochodziła do 8-10 tysięcy dolarów, a w "oficjalnej drodze" odsetek odmów wiz Polakom wynosił grubo ponad 50 procent – tłumaczy ekspert Czwórki. – Dziś mamy około 10 procent odmów, a kolejek nie ma, bo procedura jest głównie internetowa. Poza tym dużo mniej osób chce się tam znaleźć.

Zdaniem Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa i publicysty "Newsweeka" miłość do USA zaczęła w Polakach wygasać już 20 lat temu, a ostatecznie zakończył ją kryzys. – Po raz pierwszy oczy otworzyły nam się z powodu upadku realnego socjalizmu, masowego napływu rozmaitych zachodnich dóbr i podwyższenia standardu życia – mówi gość Czwórki. – Innym przełomowym momentem było uderzenie w WTC i brak skutecznej odpowiedzi ze strony USA. Legł w gruzach mit o potężnym imperium.

Mimo wszystkich tych faktów i wielu obietnic amerykańskich prezydentów w tym zakresie, wciąż mamy problemy z otrzymaniem wiz.

Tymczasem warto pojechać do USA nie tylko po to, by robić karierę w Hollywood, ale także... po prostu po to, by pozwiedzać. Stany Zjednoczone to bowiem piękny, pełen bogactw naturalnych i kontrastów kraj. Wiele do zaoferowania ma choćby legendarny Nowy Jork.
Poznaj tajemnice innych zakątków świata!

– Otaczały nas tam przeolbrzymie budynki, wszędzie było pełno świateł i ludzi. W Nowym Jorku czuć potęgę tego kraju. Ogromne wrażenie robi Statua Wolności, która kiedyś witała uchodźców, a dziś wita turystów – opowiada Anna Żmuda, która USA zna Stany Zjednoczone od podszewki. – Ale to nie jest ogrom, który człowieka przytłacza, to jest ogrom, który wciąga.

Czy warto walczyć i wizę do USA i czy wciąż można tam zrobić oszałamiającą karierę? A może wystarczy po prostu… pozwiedzać? Wszystkiego dowiesz się, słuchając nagrań ze studia Czwórki z audycji "4 do 4".
(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwa na wakacje: multikulturowość Wilna

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 08:20
Co warto zobaczyć na Litwie, oprócz zabytków z Wilna? Do zwiedzania tego wyjątkowego kraju w Czwórce zachęcał Romuald Mieczkowski, wilnianin, przewodnik, pisarz, poeta, świetnie znający wszystkie zakamarki tego miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Stanach najciekawiej jest na prowincji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 07:00
- W Teksasie znajduje się takie miasteczko, w którym kowboje mówią po śląsku, a szeryf ma na nazwisko Moczygęba - tak Bartosz Węglarczyk przekonywał w Czwórce, że warto zboczyć z popularnych amerykańskich szlaków turystycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kto jest bardziej wkurzający: Francuzi czy Anglicy?"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 17:41
Pytanie to postawił Stephen Clark, brytyjski pisarz, który właśnie popełnił dzieło "1000 lat wkurzania Francuzów".
rozwiń zwiń