W Warnie zapomnij o śniegu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 18:23
Złote Piaski, Morze Czarne, Dolina Róż i to, co zostało po Bizancjum i Cesarstwie Rzymskim... Bułgaria niejedno ma oblicze i czeka na turystów nie tylko latem.
Audio
  • Posłuchaj jakie skarby kryją się w Bułgarii
  • Karolina Mózgowiec na tropie zimowych atrakcji w Bułgarii

Bułgaria leży nad Morzem Czarnym, w południowo-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. To kraj stosunkowo niewielki, ale o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Gdy na równinach i w dolinach zaczyna robić się cieplej, na niektórych wierzchołkach górskich widać jeszcze śnieg. Do najchętniej odwiedzanych latem miast należy Warna - portowe miasto nad Morzem Czarnym.

 - To trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii i atrakcyjny cel podróży przez cały rok - zachęca gość Krzyśka Grzybowskiego z Instytutu Bułgarskiego. - Zimą można tu spacerować wzdłuż morza i cieszyć się pięknymi widokami. Bo o śniegu w Warnie, na szczęście, możemy zapomnieć.
W Bułgarii praktycznie na każdym kroku spotyka się pozostałości bliższej i dalszej przeszłości. Nie ma regionu, miasta czy miasteczka, w pobliżu którego nie byłoby mniej lub bardziej widocznych śladów historii: jeśli nie starożytnych cerkwi i bazylik albo rzymskich umocnień, to przynajmniej średniowiecznych, bizantyńskich lub bułgarskich, twierdz, fortec oraz zamków albo tureckich łaźni.

Jedną z największych atrakcji jest, usytuowany w kotlinie górskiego masywu Riła, monastyr Rilski, wpisany w 1983 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. - Co prawda, mnisi już tam nie mieszkają, ale monastyr cały czas jest otwarty dla zwiedzających - opowiada Joanna Damianowa, która kiedyś mieszkała w Bułgarii. - Żeby obejrzeć całą budowlę, potrzeba nawet kilku godzin. Wnętrze zbudowane jest w stylu bułgarskiego odrodzenia, a w okolicach klasztoru znajdują się inne kościoły i kaplice oraz siedem jezior rilskich.

Posłuchaj dlaczego warto odwiedzić Bułgarię zimą i poznaj tajemnice tego niezwykłego kraju. Nagranie z audycji "4 do 4" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.

Poznaj tajemnice innych zakatków świata > > >

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum Marcepanu na winnym szlaku. Jedziemy na Węgry

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 16:48
Rocznie przyjeżdża tutaj ponad 30 milionów turystów z całego świata. I zajadą się zupą gulaszową, kiełbasą, papryką oraz marcepanem, popijając tokaj albo "byczą krew". Dziś Czwórka podbija Węgry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez La Rambla do Camp Nou i Gaudiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 18:00
Do Barcelony najlepiej przyjechać 23 kwietnia, kiedy to miasto należy do kwiaciarek i księgarzy. W Czwórce zabraliśmy Was na spacer po jednej z najpiękniejszych ulic Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berlin przyciąga młodych

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 17:44
Tutaj Nick Cave założył band The Bad Seeds, tutaj rezydował David Bowie, tu wreszcie po barach przechadzał się Jim Jarmusch a Lou Reed skomponował rock-operę "Berlin". Czwórka rusza na Zachód.
rozwiń zwiń