W Mongolii turysta jest ciekawostką

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 10:00
W Mongolii prosząc o nocleg w dowolnej jurcie turysta zostaje przyjęty jak król. Rano zostanie ugoszczony tradycyjnymi pierogami z baraniną i herbatą z łojem.
Audio

Krzysztof Grzybowski tym razem za cel czwórkowej podróży wybrał Mongolię. Tam swe ostatnie wakacje spędziła studentka, Malwina Hołownia.

- Moja koleżanka, Mongołka, mówiła mi że Mongołowie są bardzo gościnni i to się sprawdziło - mówi Hołownia. - Największym szokiem kulturowym był sposób podróżowania. Jeździliśmy UAZem  - mieliśmy 2 mongolskich kierowców. Gdy chcieliśmy nocować zatrzymywaliśmy się przy przypadkowej jurcie. Wtedy mieszkający tam mężczyźni wsiadali na konie i odjeżdżali w step, a kobiety i dzieci zbierali się na jednym łóżku, a resztę łóżek zostawiali dla nas - opowiada.

Warto wiedzieć, że Mongołowie wciąż prowadzą koczowniczy tryb życia. Cztery raz w roku przenoszą się z całym swoim dobytkiem.

Stolica Mongolii, Ułan Bator jest najzimniejszą stolicą na świecie. - To miasto bardzo chaotyczne, bardzo azjatyckie, a jednocześnie europeizujące się - opowiada Malwina Hołownia. - Spotkamy tam pomnik Marco Polo i liczne pomniki Dżyngis-chana, twórcy mongolskiego imperium, bohatera narodowego - dodaje.

Mongolia pozostaje niepopularnym kierunkiem wycieczek, dlatego wciąż turyści są ciekawostką dla Mongołów. Czego warto skosztować w Mongolii i jakimi ludźmi są jej mieszkańcy dowiesz się więcej słuchając załączonej audycjii "4 do 4".

Poznaj tajemnice innych zakątków świata >>>

Zapraszamy również do wysłuchania załączonych materiałów o roli konia w kulturze mongolskiej i niezwykłej podróży żaglowozem przez mongolską pustynię.

(pj)

Czytaj także

Przez taniec poznasz naturę Gruzina

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 17:25
Zamiast "dzień dobry" Gruzin przywita Cię słowami "życzę ci zwycięstwa". Czwórka gościła w kraju wojowników, biesiadników, tancerzy i wielbicieli wina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chorwatów warto chwalić i trzeba z nimi zaśpiewać!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 10:00
Lubią biesiadować, tak jak tańczyć i narzekać. To nie jedyne cechy, które łączą Chorwatów z Polakami. Więcej dowiesz się z kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego "Z przewodnikiem". Tym razem ruszamy nad Adriatyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czechy: (prawie) polski raj dla narciarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 16:37
Czechy to nie tylko Praga. Jest tam też mnóstwo wspaniałych i wcale niedrogich kurortów narciarskich. Nasi południowi sąsiedzi słyną także ze swojej wyśmienitej kuchni. Być może dlatego co roku zimą Polacy wyjeżdżają za południową granicę całymi rodzinami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerozolima - świat w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 18:55
– Jerozolima to miejsce bardzo multikulturowe i wielowątkowe – mówi podróżnik i pedagog, Radek Forystek. – Ale także czasami smutne i sentymentalne.
rozwiń zwiń