Charakteryzator. "Stoi w cieniu, by aktor mógł błyszczeć"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 13:50
Nie jest ani twórcą, ani artystą. Stoi w cieniu, ale to od niego zależy, czy bohater sceniczny zrobi na widzu wrażenie. Na czym polega praca charakteryzatora teatralnego?
Audio
  • Przyglądamy się pracy charakteryzatora teatralnego (W to mi graj/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Zhuk Roman

- Charakteryzator musi mieć dużo cierpliwości, bo pracuje w specyficznych warunkach. Jest głośno, tłoczno, każdy ma coś do opowiedzenia. Trzeba mieć podzielną uwagę i nie poddawać się presji czasu - zaznacza charakteryzatorka Joanna Tomaszycka.


Czytaj także
Michał Pepol 1200.jpg
Michał Pepol. Jak zamienił Magdalenę Cielecką w syrenę?

Rozmówczyni Oli Opali opowiada o tajnikach pracy charakteryzatora teatralnego i wspomina swoje najciekawsze realizacje. - Pamiętam inscenizację "Borysa Godunowa", w której aktorki występowały jako płaczki. Każda z nich miała inną, bardzo mocną charakteryzację. Jednej z nich musiałam doczepiać włosy ze sznurka flizelinowego - mówi charakteryzatorka i tłumaczy, jak tka się wąsy, ile czasu "robi się" aktorki" i co wspólnego mają sztuczna krew z syropem klonowym. O tym m.in. w materiale Oli Opali.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Data emisji: 30.12.2017

Godzina emisji: 12.20

kul/bch

Czytaj także

Dobry teatr? "Musi być otwarty na kontakt z widzem"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 16:00
- W teatrze współczesnym najbardziej przeszkadza mi sam teatr, który jest sztampą, rutyną, konwencją. I nudą - opowiada Piotr Gruszczyński, krytyk, dramaturg i organizator cyklu wykładów "Jak teatr przestaje być teatrem, żeby teatrem pozostać". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr w liceum. "Nie robimy sztuk bez sensu"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 16:00
Od 30 lat licealiści ze szkoły im. Tadeusza Czackiego w Warszawie organizują festiwal teatralny. - Ten pomysł wyszedł od uczniów jako oddolna inicjatywa i w tym do dziś tkwi największa wartość festiwalu - przekonują szefowie Piotr Pacześniak i Hubert Miłkowski.
rozwiń zwiń