Jak podkręcić swój mózg? Ćwiczenia na koncentrację

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 10:20
Oprócz powtarzania dat, wzorów i słówek do matury warto też poćwiczyć koncentrację. Umiejętność skupienia się przyda się nie tylko na egzaminie dojrzałości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Orla

Rozproszenie, nieuwaga, które bywają przez nas samych diagnozowane jako problemy z koncentracją, mogą mieć zupełnie inne podłoże i być jedynie wierzchołkiem góry lodowej Paulina Okuniewska 

Autor popularnych książek o biznesie Eric Barker przekonuje, że umiejętność pracy w skupieniu "superumiejętnością XXI wieku". Co więcej, koncentracja nie jest cechą wrodzoną, w związku z czym można i trzeba ją ćwiczyć oraz rozwijać. - To musi być intensywna praca, a nie trening z doskoku - zaznacza ekspertka ds. jakości i trenerka w BrainGym Paulina Okuniewska. - Możemy wykonywać ćwiczenia o różnym stopniu trudności. Polecam rysowanie oburącz, które pobudza dwie półkule i różne ośrodki, które są związane z koncentracją. 

Posłuchaj
04:40 CZWÓRKA Sobotologia - koncentracja 24.04.2021.mp3 Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację? (Sobotologia/Czwórka)

W treningu koncentracji ważna jest rutyna. Wyznacz sobie jedną godzinę w ciągu dnia na ćwiczenia i trzymaj się tego planu Paulina Okuniewska 

W nauce koncentracji pomagają też: odliczanie wstecz, przerysowywanie danych elementów, wyszukiwanie szczegółów na obrazie. - Zachęcam do układania puzzli. To proces, który trwa długo, trzeba się na nim skupić i można to robić z całą rodziną - dodaje rozmówczyni Agaty Nowotnik. 

Posłuchaj także:

Bez umiejętności koncentracji nie ma mowy o lepszej pamięci, efektywności, produktywności ani o sukcesie zarówno w nauce, jak i w życiu zawodowym Paulina Okuniewska

Oprócz ćwiczeń na koncentrację warto też zastosować się do kilku porad, dzięki którym poziom skupienia uwagi utrzyma się na wysokim poziomie przez długi czas - rób przerwy podczas pracy, w czasie których pij dużo wody, utrzymuj porządek w swoim miejscu pracy, dzięki temu twoja uwaga nie będzie rozproszona, ograniczaj bodźce, które mogą zaburzać twoją koncentrację. - Musimy pamiętać, że to wszystko, co dostarczamy naszemu mózgowi, ma na nas wpływ. Począwszy od diety, a kończywszy na wszelkich bodźcach, takich jak np. głośna muzyka czy portale społecznościowe. Cały czas powinniśmy to monitorować, czy aby na pewno nie dajemy się tym bodźcom rozproszyć.

Jak podkręcić MÓZG? Lepsza pamięć i koncentracja! / iWiesz

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 24.04.2021

Godzina emisji: 09.20

kul

Czytaj także

Zapach, kolor, smak, sposób spędzania wakacji - dlaczego lubimy różne rzeczy?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 20:12
- Nasze preferencje to mieszanka uwarunkowań genetycznych i doświadczeń z dzieciństwa. Tu nie ma przypadku - tłumaczył Stefan Sawicki, trener psychoedukacji. - Choć jesteśmy tak różni, są rzeczy, które łączą nas na poziomie narodowym, kulturowym, czy rodzinnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód "no-life". Kiedy gaming staje się sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 19:27
W świecie gamingu istnieje zawód, który można określić mianem "no-life". To ludzie, którzy wyrzekają się realnego życia, by - zarywając noce - móc rozwijać swoją postać w grze. 
rozwiń zwiń