Samochodem na weekend z Polski. Dokąd warto pojechać?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 12:00
"Samochodem na weekend z Polski" to książka dla tych, którzy lubią odkrywać ciekawe miejsca, a ich ulubionym fotelem jest fotel kierowcy. - Podróże samochodowe to prawdziwa przygoda, której nie da się przeżyć, na przykład lecąc samolotem. To też okazja, żeby kilka razy w roku odkrywać nowe miejsca poza granicami Polski - przekonuje autor Patryk Korbel.
Wystarczy dobrze zaplanować długi weekend lub wziąć kilka dni urlopu, spakować do bagażnika najpotrzebniejsze rzeczy, przekręcić kluczyk w stacyjce i wyruszyć w teren.
Wystarczy dobrze zaplanować "długi weekend" lub wziąć kilka dni urlopu, spakować do bagażnika najpotrzebniejsze rzeczy, przekręcić kluczyk w stacyjce i wyruszyć w teren. Foto: Shutterstock.com
 • Patryk Korbel mówi o sobie, że jest "podróżnikiem samochodowym".
 • W książce "Samochodem na weekend z Polski" opisał sto wartych odwiedzenia miejsc w dziewięciu krajach.
 • Do wszystkich można dojechać autem w "długi weekend".
 • Gość Czwórki podpowiada, jak przygotować się do takiej podróży. 

Staycation to nowy sposób podróżowania. Zamiast ruszać w siną dal, wybieramy się na mikrowyprawy. Patryk Korbel ma na to swój sposób - wybiera miejsca leżące blisko Polski, do których łatwo można dojechać samochodem. Wystarczy dobrze zaplanować "długi weekend" lub wziąć kilka dni urlopu, spakować do bagażnika najpotrzebniejsze rzeczy, przekręcić kluczyk w stacyjce i wyruszyć w teren.

- Samochód to niezależność. Pozwala szybko się przemieszczać, co w dzisiejszych czasach, kiedy mamy dużo pracy i mało wolnego czasu, ułatwia podróżowanie. W ten sposób wakacje możemy robić sobie kilka razy w roku i w każdy "długi weekend" odkrywać zupełnie nowe miejsca, które leżą poza granicami Polski - przekonuje gość Czwórki. - W książce opisałem ponad 100 atrakcji oraz to, co należy zrobić, żeby dobrze się przygotować do takich wypraw.

Lista rzeczy do zrobienia przed podróżą:

 • samochód musi być sprawny technicznie
 • należy sprawdzić, jakie przepisy drogowe obowiązują w kraju, do którego się wybieramy
 • trzeba przygotować sobie trasę, żeby nie tracić czasu na błądzenie
 • warto ustalić, gdzie będziemy nocować, ewentualnie dokonać rezerwacji, a jeśli planujemy spać w lesie, należy sprawdzić, w których miejscach jest to dozwolone
Posłuchaj
27:01 CZWÓRKA Pasjonauci - auto 08.06.2024.mp3 Patryk Korbel o podróżach samochodem z Polski na weekend (Pasjonauci/Czwórka)

Nad morzem, w górach, w kurorcie i w lesie

"Samochodem na weekend z Polski" to dziewięć krajów i sto ciekawych miast i miasteczek, zamki, pałace, twierdze, kościoły i cerkwie. Morze, jeziora i rzeki. Kurorty morskie i górskie, wody termalne. Skalne miasta, piękne lasy i zamglone mokradła. Wodospady, jaskinie i wąwozy. Skanseny, niezwykłe muzea i intrygujące zabytki techniki.

Na liście Patryka Korbela znajdują się:

 • Niemcy
 • Czechy
 • Austria 
 • Słowacja 
 • Węgry 
 • Rumunia
 • Litwa
 • Łotwa 
 • Estonia

Zobacz także:

Maluchem na Sycylię

Patryk Korbel jest także miłośnikiem klasycznych samochodów. Swoją ostatnią podróż - z Wałbrzycha na Sycylię  - odbył "maluchem".

- Dystans 6 tys. kilometrów pokonaliśmy etapami w ciągu tygodnia, bo też pojazdy zabytkowe wymagają odpowiedniego traktowania. Robiliśmy postoje co 100 kilometrów, żeby auto mogło sobie "odpocząć", a my żebyśmy mogli podziwiać krajobraz - opowiada gość Czwórki. - Podróże starymi samochodami to jest wyzwanie, ale też prawdziwa przygoda, której nie da się przeżyć, na przykład lecąc samolotem.


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Patryk Korbel (podróżnik, autor książki "Samochodem na weekend z Polski")

Data emisji: 08.06.2024 

Godzina emisji: 9.15

kul/wmkor

Czytaj także

Przewodnik po Sudetach. "Tu znajdziesz wszystkie góry świata"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 12:40
- Tatry, Karpaty a może Bieszczady? Ferie zimowe to czas, w którym można odkryć piękno polskich gór. Przewodnik terenowy i autor bloga "Wyszedł z domu" Piotr Jochymek zachęca, by odwiedzić Sudety. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazury Zachodnie. "Witamy w innej bajce"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 06:50
- Jeśli ktoś ma w sobie żyłkę poszukiwacza i odkrywcy, to u nas może zostać Krzysztofem Kolumbem - przekonuje Kinga Wiśniewska z Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. I dodaje, że choć też mają jeziora, to Mazury Zachodnie to zupełnie inna bajka: tajemnicza i magiczna.  
rozwiń zwiń