Spływy kajakowe. "Z tej perspektywy każda rzeka jest piękna"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 18:20
Kajakarstwo to nie tylko sport, ale i pomysł na spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Potwierdzają to Agata Ageena i Patrycja Borowiec, które od kilku lat przemierzają polskie rzeki kajakiem zbudowanym na wzór pierwszych bajdarek.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: G-Stock Studio/Shutterstock

Zobacz
Karkonosze Śnieżka shutter 1200 Pyty.jpg
Tajemnicze Karkonosze - jest tam co podziwiać

- Pierwsza tygodniowa wyprawa nie była poprzedzona żadnymi przygotowaniem ani trenigiem. Ot, zainspirowały nas historie ludzi, którzy w wolnym czasie pływają sobie kajakami - wspominają rozmówczynie Oliwii Krettek. - Zrobiłyśmy to bez żadnego doświadczenia i wydaje nam się, że taką przygodę może zacząć każdy, w każdym momencie.  

Posłuchaj
15:35 CZWÓRKA Dajesz rade - kajaki 02 09 2021.mp3 Zacznij przygodę z kajakarstwem. Podpowiadamy, jak to zrobić (Dajesz radę/Czwórka)

Zobacz
kajakizima Archiwum Kamila Rzepeckiego 1200.jpg
Kajakarstwo - sport na zimę?

Obecnie dziewczyny pływają na ukraińskim składaku, zbudowanym na wzór bajdarki, czyli dużej, szerokiej, bezpokładowej łodzi żaglowo-wiosłowej, używanej dawniej na rzekach Ukrainy, Białorusi i Rosji. - Nie jest to może mistrz prędkości, ale spełnia nasze warunki. Możemy go składać i rozkładać, w zależności od potrzeb. Jest szeroki i bardzo pojemny, mieści się w nim trzyosobowy namiot, śpiwory, materace i jedzenie - opowiadają podróżniczki i kajakarki.   

Posłuchaj także:

Zobacz
marcin jucha Shutterstock szczawnica owce 1200.jpg
Lato w Szczawnicy. Bacówka inna niż wszystkie

Planowanie wyprawy należy zacząć od wyboru rzeki, którą chcemy popłynąć, i przygotowań logistycznych. - Sprawdzamy, jak możemy dotrzeć na miejsce, gdzie zaparkować auto i jak do niego wrócić. Bierzemy pod uwagę PKS, autobusy oraz dobrą wolę lokalnych mieszkańców - śmieją się Patrycja Ageena i Agata Borowiec. - Jeśli chodzi o sprzęt, bierzemy niezbędne minimum, które nie różni się od ekwipunku, którego potrzebujemy pod namiotem. Ważne, żeby to wszystko było w miarę lekkie i wielofunkcyjne. I koniecznie trzeba pamiętać o wodoszczelnych workach oraz o saperce. Te rzeczy naprawdę są przydatne - radzą podróżniczki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Oliwia Krettek 

Goście: Patrycja Ageena, Agata Borowiec (podróżniczki, pasjonatki kajakarstwa) 

Data emisji: 02.09.2021

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Książki do zwiedzania świata: Joanna Bator, Grażyna Plebanek i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:30
Odkąd wybuchła pandemia podróżujemy coraz mniej, jeśli w ogóle i na coraz krótszych dystansach. O egzotycznych wyprawach możemy tylko pomarzyć. Albo poczytać - do czego zachęcają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Książniczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moc atrakcji - odkryj Mazowsze z NIEMAPĄ

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 20:45
Mazowsze to nie tylko Warszawa! Region ma sporo do zaoferowania. To też smak jabłek z sadów, barwne skanseny i tajemnicze ruiny zamków. Co warto zobaczyć w największym polskim województwie, pokazują twórcy najnowszych NIEMAP.
rozwiń zwiń