Zaimpregnowana przez góry

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 15:41
- Góry sprawiają, że spływają po mnie takie problemy jak pismo z Urzędu Skarbowego, czy zalane mieszkanie – mówiła w Czwórce Anna Czerwińska, wybitna polska himalaistka.
Audio

Najwyższe szczyty świata zdobywa już od ponad 40 lat. W swojej kolekcji ma klika ośmiotysięczników i Koronę Ziemi. Z tym ostatnim tytułem, którym poszczycić się mogą zdobywcy najwyższych gór siedmiu kontynentów, wiąże się najdroższa wyprawa w karierze Anny Czerwińskiej.

- Zdobycie Mount Vinson, najwyższego wierzchołka na Antarktydzie, kosztowało mnie około 16 tysięcy dolarów – opowiadała.

W rozmowie z Kasią Tarnopolską himalaistka zdradziła, że nigdy nie korzystała z pomocy sponsorów i samodzielnie płaciła za wszystkie swoje wyjazdy. Zresztą wszystkim chcącym realizować swoje marzenia radziła, by nie oglądali się na koszty.

- Góry wydają mi się takie piękne, że nie mogę się oprzeć, żeby na nie wchodzić. Ze szczytu jednej, już wyglądam następnej, to mi daje frajdę - opowiadała.

Pomimo 63 lat na karku, Anna Czerwińska swoją kondycją mogłaby zawstydzić większość współczesnych dwudziestolatków. W najbliższym czasie, ta miłośniczka wspinania planuje zdobyć słynny szczyt K2, od północnej strony.

- To jest dla mnie potężne wyzwanie. Gdybym się drugi raz urodziła, to może chodziłabym po pustyniach, albo pływała po oceanach, ale wybrałam sobie ten himalajski kierunek i od 40 lat nim podążam - mówiła.

Więcej na temat miłości Anny Czerwińskiej do gór dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wagabundzi omijajcie biura podróży!

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 15:09
Zaplanowane wycieczki nie dają dużej szansy na poznanie miejscowej kultury. Najlepiej odważyć się i w daleką podróż wyruszyć samemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za koło podbiegunowe z Mikiem Hornem (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 09:39
Siedemnastoletnia Zuzanna Łukasik zakwalifikowała się do dziewiątej edycji programu Young Explorers prowadzonego przez jednego z najwybitniejszych współczesnych podróżników – Mike'a Horna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Grenlandii słucha się huczących lodowców

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 10:10
Choć wakacje na największej wyspie świata nie należą do najtańszych, to warto się tam wybrać. Chociażby po to by zobaczyć niezwykłe zjawisko "cielenia się lodowców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwegia: dla wyczynowców i miłośników kultury

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 17:25
- Bramą do fiordów jest Bergen, ale wycieczkę można zacząć od Stavanger, które jest bardziej na południe - tłumaczy Janusz Żebrowski, który ten kraj odwiedził nie raz. - Możemy dolecieć tam bezpośrednio z Polski, co jest dodatkowym ułatwieniem.
rozwiń zwiń