Psy lubią reggae. Jakiej muzyki słuchają zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 14:00
- Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że psy mają gust muzyczny. Możemy za to stwierdzić, że mają różną wrażliwość na różne dźwięki - tłumaczyła Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca i instruktorka szkolenia psów.
Audio
  • Jakich gatunków muzycznych słuchają zwierzęta i od czego to zależy? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Luna Vandoorne/Shutterstock.com

psiaki 1200x660.jpg
Dzień Kundelka. Bo każdy pies kiedyś nim był...

Amerykańscy naukowcy przebadali różne gatunki zwierząt pod kątem ich muzycznej wrażliwości. Okazało się, że świnie lubią metal, a kury - nieco lżejszą muzykę, klasyczną. Psy jak się okazało uwielbiają reggae i soft rocka. - To, że zwierzęta mają wrażliwość muzyczną wynika z tego, jak działa u nich ośrodek odbierania dźwięków w mózgu, a psy mają bardzo rozbudowaną częstotliwość, w jakiej słyszą - tłumaczyła ekspertka Czwórki.

Jak tłumaczyła, psy można nagradzać dźwiękiem, nawet odpowiednio modulując brzmienie naszego głosu. Jak to robić? Jak uspokajać pupila przy pomocy dźwięków i dlaczego oprócz natężenia dźwięków dla zwierząt ważne są także ich rytm i powtarzalność? I dlaczego psy śpiewają? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego przygotowanego przez Kaję Zemłę.

Aneta Awtoniuk Psy słyszą od ok 60 herców, czyli bardzo nisko, do dźwięków wysokich, czyli 45000 herców. Im większa częstotliwość, tym bardziej dźwięk związany jest z polowaniem, dlatego wysokie dźwięki je pobudzają

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 12.25

kd


Czytaj także

Dzikie zwierzęta. "Im ich mniej, tym dla nas gorzej"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 14:20
Przez ostatnie 50 lat liczebność ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się prawie o połowę. A będzie jeszcze gorzej - alarmują eksperci z WWF.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karaluchy-cyborgi pomogą ludziom?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 16:08
Amerykańscy naukowcy opracowali metodę pozwalającą na tworzenie map dużych, niebezpiecznych miejsc, takich jak np. ruiny budynków, do których ludzie nie weszliby ze względu na różne zagrożenia. Pomagać im w tym będą drony, ale także insekty-cyborgi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Lego Batman", "John Wick 2", "Ciemniejsza strona Greya"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 14:10
Co połączyło fanów klocków "Lego" i Batmana? Czy "Ciemniejsza strona Greya" to dobry film na randkę"? I dlaczego Keanu Reeves nie starzeje się? O tym m.in. opowiada Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karnawał w XIX wieku. "Wielki targ panien"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 17:00
Podstawą udanego balu w XI wieku było... dobre oświetlenie. - Przecież nie po to się panie stroją, żeby ich nie było widać przekonywała autorka ówczesnego poradnika dla dam - opowiada Irena Domańska-Kubiak.
rozwiń zwiń