Żółwie - odpowiednie warunki gwarantują ich długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:15
Pancerz żółwia liczy ponad 220 milionów lat .To czyni te zwierzęta najstarszymi na Ziemi, nawet krokodyle pojawiły się tylko 100 milionów lat temu. Jak dbać o żółwie by rosły zdrowo?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/seasoning_17
shutterstock królik 1200.jpg
Jak opiekować się królikiem? "To wymagające zwierzęta"

Wydaje nam się, że żółwie to gady nie do zdarcia. Jednak i one ulegają wypadkom, przed którymi nie uchroni ich nawet twardy pancerze. 

- Przede wszystkim funkcją pancerza jest ochrona zwierzęcia. Jest to twór na bazie kostnej, pokryty wytworami naskórka, tarczkami rogowymi- tłumaczy Łukasz Skomorucha, lekarz weterynarii. - Pancerz ma za zadane ochraniać narządy wewnętrzne i głowę. W różnych modyfikacjach. U różnych gatunków te pancerze są mniej lub bardziej rozwinięte - dodaje. 


Posłuchaj
05:16 czwórka stacja nauka 11.12.2020.mp3 O żółwiach opowiada Łukasz Skomorucha, lekarz weterynarii (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Pancerz żółwia zmieniał się w toku ewolucji. Niektóre żółwie mają mocno zredukowane pancerze, inne są pokryte tkankami miękkimi, a jeszcze inne są giętkie - jak żółwie naleśnikowe, które mogą ukrywać się w szczelinach skalnych. 


Posłuchaj także:


Najczęstszą przyczyną urazów żółwi są dla nich upadki z wysokości, w warunkach naturalnych zagrażają im też ptaki drapieżne. - Drapieżniki w toku ewolucji nauczyły się radzić sobie z pancerzem żółwia, obserwujemy to np. u orłosępów w Alpach, które wzlatują na bardzo dużą wysokość i rzucają żółwia na skały - opowiada lekarz zwierząt. - Niestety w domach też zdarzają się takie wypadki. Niedopilnowane żółwie, puszczone wolno po pokoju, wychodzą na balkon i zdarza się, że spadają. Inne wypadki, którym ulegają te zwierzęta to np. potrącenie przez samochód - dodaje. 

Regeneracja

Co zaskakujące pancerz żółwia ma mocne zdolności regeneracyjne. - Żółwie są w stanie odtworzyć pancerz. Potrzebny jest do tego czas, ale mogą zregenerować ubytek nawet 1/3 pancerza - podkreśla ekspert. - Ogromne znaczenia mają też warunki, w których zwierzę żyje. Bardzo ważna jest dieta o dużej zawartości wapnia, dostęp do promieniowania ultrafioletowego i odpowiedniej temperatury - podkreśla. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 11.12.2020

Godzina emisji: 12.24

pj

Czytaj także

Obserwuj ptaki. Poczujesz się lepiej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 16:30
Kontakt z naturą korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Znamy już hipoterapię i dogoterapię, czy teraz przyszedł czas na... obserwowanie ptaków? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oparzenia, wypadki, a nawet hipotermia - jak pomóc jeżom?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:08
Listopad to czas, w którym jeże wędrują, szukając schronienia na zimę. Dużo częściej narażają się na wypadki i przeróżne choroby: wpadają pod samochody, ulegają hipotermii, albo poparzeniom, odwadniają się. Jak im pomóc w każdej z tych sytuacji?
rozwiń zwiń