Naukowcy w filmie. John Nash - geniusz o pięknym umyśle?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 15:28
"Piękny umysł" to obraz życia geniusza matematycznego, Johna Nasha, który ma tylko jeden cel - stworzyć coś oryginalnego, wymyślić teorię, która zmieni świat. Ile w tym filmowym obrazie jest prawdy? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fer Gregory/Shutterstock

ebook literatura online internet czytanie kultura 1200.jpg
Sposób na spędzanie czasu w sieci? Załóż klub książkowy

Film "Piękny umysł" z Russellem Crowe w roli głównej zdobył 4 Oscary i 4 Złote Globy. Scenariusz jest luźną interpretacją życiorysu Johna Nasha i został oparty na biografii o tym samym tytule, autorstwa Sylvii Nasar. 

Posłuchaj
05:06 czwórka stacja nauka 07.01.2021.mp3 O filmie "Piękny umysł" opowiada Błażej Hrapkowicz (Stacja nauka/Czwórka)

 

- "Piękny umysł" to jest ciekawy przykład, bo to pozornie film, który jest na zupełnie innym biegunie niż np. "Powrót do przyszłości" - mówi Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy. - To nie jest film tak bardzo zanurzony w popkulturze, w gatunkowych tropach, a zrealizowany w konwencji realistycznego dramatu - dodaje. - Ale ten film też opiera się na konwencji, pewnego rodzaju schematach, pewnego rodzaju kliszach. 

Sylvia Nasar szczegółowo opisuje życie prywatne i zawodowe tego wybitnego matematyka i ekonomisty. - To jest film, który jest oparty na autentycznej historii. Jego częścią jest pewna umowa twórców z widzami. Wierzymy, że ta historia, nawet jeśli nie wydarzyła się tak do końca, to mogła się w ten sposób wydarzyć  - zwraca uwagę Błażej Hrapkowicz. 

Pewne fakty w filmie zostały pominięte. Jednak, mimo że film jest dość luźną interpretacją życiorysu głównego bohatera, to wiele jest tu wątków zgodnych z prawdą.

"Piękny umysł" to obraz, który idzie bardzo wytyczoną ścieżką opowieści o genialnym naukowcu, który musiał się zmagać ze swoja chorobą. Prezentuje potęgę umysłu, którego siłę też odzwierciedla choroba, na którą cierpi matematyk - schizofrenia paranoidalna. 

Posłuchaj także:

- To była mroczna i tragiczna strona jego życia: choroba i niemożność zbudowania pełnowymiarowej relacji ze swoją żoną - mówi krytyk filmowy. - Jest tu też tragiczna historia miłosna, pewnego rodzaju melodramat - dodaje. 

Błażej Hrapkowicz zwraca jednak uwagę na obraz pracy naukowca, w filmie pokazany jako pewnego rodzaju wizualizacje. - W nauce oczywiście zdarzają się takie momenty, ale one są najczęściej poprzedzone benedyktyńską pracą i bazują na odkryciach innych, studiowaniu ich odkryć - dodaje. - To nie zawsze jest błysk geniuszu. Mainstreamowe kino w pewnej iluzji pokazuje prace naukowców, bo trzeba opowiedzieć o tym ciekawie, atrakcyjnie - dodaje. 

TrailerByKinder/Piękny umysł (A Beautiful Mind, 2001) | Zwiastun, Trailer

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik 

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek 

Data emisji: 07.01.2020

Godzina emisji: 12.34

pj

Czytaj także

Zapach, kolor, smak, sposób spędzania wakacji - dlaczego lubimy różne rzeczy?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 20:12
- Nasze preferencje to mieszanka uwarunkowań genetycznych i doświadczeń z dzieciństwa. Tu nie ma przypadku - tłumaczył Stefan Sawicki, trener psychoedukacji. - Choć jesteśmy tak różni, są rzeczy, które łączą nas na poziomie narodowym, kulturowym, czy rodzinnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szybciej się uczyć? Zacznij pisać ręcznie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 19:02
Robiąc notatki, często wykorzystujemy laptopa, tablet lub smartfona - rzadziej notes i długopis. Jednak zdaniem naukowców te tradycyjne formy notowania są dla nas i dla naszego mózgu o wiele lepsze od swoich cyfrowych odpowiedników.
rozwiń zwiń