Wkrótce zaczyna się rok akademicki. Jak wybrać mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 17:10
Studenci szukają właśnie dla siebie lokum przed nowym rokiem akademickim. Sprawdzamy, na co powinni zwrócić uwagę, wybierając najlepsze wnętrze dla siebie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Hugo Felix

- Dom powinien odpowiadać naszym potrzebom w danym momencie. W preferencjach Polaków, zwłaszcza podczas pandemii, wyróżnia się kwestia możliwości podzielenia tej przestrzeni na taką, w której pracujemy, i taką, w której możemy się zrelaksować - mówi Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Polacy lubią obcować z przyrodą. Lubimy więc kwiaty i rośliny, zarówno w domu, jak i na balkonie, w ogródku i najbliższej okolicy.


Posłuchaj
05:03 Czwórka/Stacja Nauka - studenci 03.09.2021.mp3 Psycholog Ewa Jarczewska-Gerc radzi, jak odpowiednio dobrać mieszkanie (Stacja Nauka/Czwórka)

Lubimy też dużo słońca, którego brakuje szczególnie w zimie. Przy wyborze mieszkania warto zwracać uwagę, jak słońce się przemieszcza, żeby przynajmniej w części pomieszczeń mieć do niego dostęp. - Jest to tym istotniejsze, że światło i słońce, jak mówią psychologowie, są związane z naszym dobrostanem. Zdarzają się nawet sezonowe zaburzenia nastroju wynikające z braku światła - tłumaczy specjalistka.

Przed pandemią traktowaliśmy nasze mieszkania jak sypialnie, nie pełniły tylu funkcji, jakie muszą pełnić obecnie. Przestrzeń stała się istotna, a Polacy poszukują coraz większych mieszkań i domów.


młodzi ludzie studenci zabawa akademik przyjaźn shutter 1200 DisobeyArt.jpg
Lokum dla studenta - akademik czy pokój na mieście?

Czytaj także:

Wraz z początkiem września coraz więcej studentów poszukuje mieszkań na wynajem w mieście, w którym będą się uczyć. Czy istnieje uniwersalny "przepis" na mieszkanie, które mogłoby uszczęśliwić każdego studenta?

- Przede wszystkim bardzo istotne jest, żeby uświadomić sobie, czego się chce i czego się nie chce. Co się zamierza w tym miejscu robić - i przemyśleć właśnie te kwestie. Spisać je nawet, wziąć pod uwagę pewne parametry i zrobić ranking istotności poszczególnych rzeczy - wyjaśnia psycholog. - Czasem ten metraż może być mniejszy, ale dobra organizacja, nasłonecznienie, dostępność punktów rekreacyjnych, ścieżek rowerowych mogą okazać się ważniejsze niż wielkość przestrzeni.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziMaciej Wójcik

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 03.09.2021

Godzina emisji: 12.25

aw


Czytaj także

Rygor sanitarny w akademikach i zajęcia online - co zmieni się dla studentów?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 11:45
Każda z uczelni podejmuje własne decyzje, dotyczące nowego roku akademickiego. Najczęściej zajęcia odbywać się będą w trybie mieszanym: w mniejszych grupach - stacjonarnie, w większych, np. wykłady - zdalnie. Jednak na przykład Uniwersytet Warszawski cały zimowy semestr zamierza przeprowadzić online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:44
Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń