Kiedy ryczy krowa? Jak wygląda hodowla tych zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 17:30
Przez całe lato, w czwartkowe popołudnia w audycji Stacja Nauka będziemy przenosić się poza miasto, aby przyjrzeć się codziennemu życiu na wsi. W pierwszym odcinku wakacyjnego cyklu "Rola Macieja" udajemy się na farmę krów.
Krowy wychodzą na łąkę raz dziennie.
Krowy wychodzą na łąkę raz dziennie.Foto: shuterstock/VanderWolf Images

Na początek rolniczych wakacji wybieramy się do obory. Według szacunków w Polsce hoduje się ponad sześć milionów krów. Sprawdzamy jak wygląda opieka nad stadem, w tym celu wraz z naszym reporterem Maćkiem Wójcikiem odwiedzamy fermę bydła mlecznego SGGW w miejscowości Obory. - Mamy siedem obór, w których mieści się blisko 800 sztuk bydła. Krowy potrafią ważyć od 550 do 750 kilogramów - mówi Łukasz Ładoń, kierownik farmy. - W hodowli przeważa odmiana Holstein Friesian, odmiany biało-czarnej. Mamy też trochę sztuk odmiany biało-czerwonej.  


Dieta krasuli

Łaty dla krów są tym czym dla nas linie papilarne. Trudno szukać identycznych osobników, ponieważ każda ma inne łaty. Wielkość ani kształt łat nie mają wpływu na smak mleka. Dla jego jakości ma jednak znaczenie pasza jaką krasule są żywione. - Na menu składają się pasze objętościowe, to może być np. siano-kiszonka z traw, siano-kiszonka z lucerny, kiszonka z kukurydzy i niewielka ilość słomy - wylicza rozmówca Maćka Wójcika. - Do tego dochodzą pasza treściwa, czyli śruta sojowa, rzepakowa, z pszenżyta lub kukurydziana, a także witaminy, kwaśny węglan sodu i kreda pastewna oraz młóto browarniane.

Ponieważ krowy to przeżuwacze, pasza objętościowa jest podawana, żeby miały co przeżuwać. W oborach jest także sześcian soli, który krowy w razie potrzeby zlizują, a także woda. Krowy nie lubią zmian w żywieniu, więc z takiego menu korzystają przez cały rok.


Z życia krów

Krowy głównie leżą, jedzą albo stoją. - Mówi się o zdrowym stadzie, wtedy jeśli większość krów pobiera paszę ze stołu paszowego i przeżuwa - opowiada kierownik fermy. - Krowy całą dobę spędzają w oborze, są utrzymywane w oborach wolnostanowiskowych, a raz dziennie wychodzą na wybiegi. Dwa razy dziennie specjalnym łącznikiem krowy idą na halę udojową.

Zobacz także:

Praca przy krowach to także ich obserwacja. - Trzeba patrzeć, czy są zdrowe, czy przeżuwają, czy jedzą, czy dają codziennie porównywalną ilość mleka - tłumaczy Łukasz Ładoń. - Pierwszym objawem choroby u krowy jest mniejsza ilość mleka na danym udoju.


Zgodnie z zegarem biologicznym

Krowy mają ustawiony zegar biologiczny. Jeżeli wszystko przy nich jest wykonywane o wyznaczonej godzinie, to zwierzęta są spokojne. Jeśli jednak pojawiłyby się opóźnienia w karmieniu lub wydoju - stado staje się niespokojne i ryczy. Krowy też ryczą gdy mają ruję, wtedy też dają mniej mleka, stąd też powiedzenie "krowy które głośno ryczą mało mleka dają".

Wszystkie krowy mają nadawane imiona, jest więc Krasula, Balbina i Wesoła, jednak nie zawsze to łatwo zapamiętać. Dlatego też dodatkowo każda sztuka ma nadawany numer oborowy, który przyczepiony do ucha wisi niczym ozdobny kolczyk.


Posłuchaj
05:35 Czwórka/Stacja Nauka - krowy 07.07.2022.mp3 W audycji sprawdzamy jak wygląda ferma bydła mlecznego (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 07.07.2021

Godzina emisji: 12.45

aw

Czytaj także

Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mięso z probówki dla czworonogów? Prace trwają

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 13:30
Brytyjska inicjatywa Good Dog Food to przedsięwzięcie którego celem jest wprowadzenie na rynek nowej karmy dla zwierząt domowych. Jej składnikiem ma być mięso wyhodowane w laboratorium.
rozwiń zwiń