Zima pod palmami. Gdzie nigdy nie pada śnieg?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 10:40
Każdej zimy spada z nieba przynajmniej jeden kwadrylion płatków śniegu. Są jednak takie państwa i takie miejsca, gdzie śniegu nigdy nie widziano, albo gdzie prószy raz na sto lat. 
W Europie śnieg najrzadziej występuje w Gibraltarze, we Włoszech i w Hiszpanii, w Portugalii i na Malcie. Ale i tam zdarzają się zimy, podczas których palmy pokrywa biały puch. (zdj. ilustracyjne)
W Europie śnieg najrzadziej występuje w Gibraltarze, we Włoszech i w Hiszpanii, w Portugalii i na Malcie. Ale i tam zdarzają się zimy, podczas których palmy pokrywa biały puch. (zdj. ilustracyjne)Foto: goffkein.pro/Shutterstock.com

Okazuje się, że w 77 państwach na świecie - poza obszarami górskimi - nie odnotowano opadów śniegu ani razu od ostatniego zlodowacenia. Natomiast w ponad połowie z nich nie zdarzyło się to w żadnej epoce, nawet najzimniejszej. - Tylko na dwóch kontynentach śnieg padał we wszystkich krajach. W Europie najrzadziej prószy w miastach położonych na nizinach w Grecji, w Gibraltarze, we Włoszech i w Hiszpanii, w Portugalii i na Malcie - wymienia Mateusz Kulik, dziennikarz Czwórki. - Co ciekawe, białym puchem nie mają okazji za często cieszyć się mieszkańcy Irlandii, dlatego też ich kraj nazywany jest zielonym, nawet w środku zimy. 

Jeśli chodzi o Maltę, która jest najdalej wysuniętym na południe europejskim krajem, mrozu i śniegu nie odnotowano tam przynajmniej od 1800 roku. - Dotyczy to przede wszystkim miejscowości położonych na wybrzeżu, gdzie w zimie termometry pokazują 5 stopni na plusie, pada deszcz i wieje wiatr - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. - Podobnie jest na Wyspach Kanaryjskich. Tam śnieg leży tylko na wulkanach.  

Geograficzne usytuowanie Polski sprawia, że zimy są u nas śnieżne i mroźne, choć ostatnio dużo mniej niż przed laty. - W naszym kraju najczęściej jest tak, że najchłodniejsze są fragmenty północno-wschodnie, czyli rejony Suwalszczyzny. Jeśli natomiast spojrzymy lokalnie, to okazuje się, że najniższe temperatury występują u nas na obszarach wysokogórskich - mówił w Czwórce dr Bartosz Czernecki z Zakładu Meteorologii i Klimatologii na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  

Najwięcej krajów, które śniegu nigdy nie doświadczyły, położonych jest w Afryce - w strefie międzyzwrotnikowej, gdzie przez cały rok utrzymują się temperatury dodatnie. A jak wiadomo, kryształki lodu w chmurze powstają bezpośrednio przez zamrożenie pary wodnej i rosną w temperaturze poniżej zera. Przy dostatecznie niskiej temperaturze powietrza śnieżynki mogą dotrzeć do powierzchni gruntu i wtedy obserwujemy padający śnieg. 

Posłuchaj
01:39 CZWÓRKA Stacja Nauka - zima 24.02.2023.mp3 W których miejscach na świecie nigdy nie padał śnieg? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 24.02.2023

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Łodź. Czym zachwyca polski Manchester?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 10:40
Industrialny charakter Łodzi zafascynował zagranicznych turystów. Brytyjskii dziennik "The Guardian" rekomenduje polskie miasto na alternatywny city break.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tu rabin składał "skarb kahału". Nazwa ulicy budzi uśmiech na twarzach turystów

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 15:00
Tabliczka z nazwą "Ulica Kupa" często trafia na fotografie. - Nazwa tej ulicy nie ma nic wspólnego z naszym skojarzeniem. W dodatku ta nazwa nie odmienia się, można mieszkać jedynie na ulicy Kupa - mówi Maciej Poradziński, przewodnik z grupy Ciekawi Krakowa. - Kluczowa jest jej lokalizacja. 
rozwiń zwiń