Jak Polacy marnują jedzenie?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 16:17
W samej tylko Unii Europejskiej marnuje się w skali roku aż 88 mln ton żywności. Europejczycy wyrzucają aż 53 proc. kupowanego jedzenia. Polska plasuje się w tym rankingu na piątym miejscu, "marnując" 9 mln ton żywności rocznie. Wyrzucamy głównie pieczywo, wędliny, owoce i warzywa.
Audio
  • Jak przeciwdziałać marnowaniu jedzenia? (Czat Czwórki)
Marnowanie jedzenia to problem nie tylko Polski, ale także całej Unii Europejskiej
Marnowanie jedzenia to problem nie tylko Polski, ale także całej Unii EuropejskiejFoto: Glow Images/East News

Jan Paszkowski Pozostałości świątecznego pieczonego indyka można przerobić w kanapkę wietnamską. A jeśli dodamy na przykład sos sojowy, orzeszki ziemne, kolendrę, świeżą marchew i awokado, a całość zawiniemy w tortillę - otrzymamy pyszne danie meksykańskie

- Najczęstszym powodem wyrzucania jedzenia przez Polaków jest przegapienie terminu przydatności do spożycia – tłumaczyła Dorota Napiórkowska i dodała, że dzięki wprowadzeniu w życie kilku prostych zasad to marnotrawstwo można jednak skutecznie ograniczyć. - Sprawdzanie terminu przydatności do spożycia jeszcze w sklepie, zanim pójdziemy z danym produktem do kasy, robienie zakupów na miarę swoich potrzeb: w zależności od liczby osób w domu, planowanie posiłków i nie uleganie promocjom - wymieniała ekspertka.

Zaś jak przekonywał mistrz kuchni Jan Paszkowski, z produktów które po świętach wciąż zalegają w naszych lodówkach można wyczarować prawdziwe kulinarne cuda. - A dzięki temu udowodnić rodzinie swoją kreatywność - podkreślał ekspert.

Co jeszcze wyczarować możemy ze świątecznych dań? Dlaczego w naszym kraju mnóstwo jedzenia marnuje się także na etapie produkcji? O tym także dyskutowaliśmy w Czwórce. W programie wysłuchaliśmy też rozmowy Anny Depczyńskiej z szefem kuchni Janem Kuroniem, który tłumaczył m.in., w jaki sposób po świętach wykorzystać jedzenie, które wciąż zalega w naszych lodówkach.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Dorota Napiórkowska (Federacja Polskich Banków Żywności), Jan Paszkowski (ćwierćfinalista programu Masterchef)

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 15.05

kd/mz

Czytaj także

"Na krzywy ryj" - jak przeżyć, jedząc tylko produkty ze śmietników?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 19:00
Monika Stasiuk to freeganka - je to, co inni wyrzucają do śmieci. Efekty swojej akcji prezentuje razem z kolegą Krzyśkiem w portalu społecznościowym i na kanale "Na krzywy ryj".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Delfiny w służbie człowiekowi. Za jaką cenę?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 19:20
- To dla nich nie tylko ogromny stres, ale także cierpienie fizyczne - życie w warunkach, do jakich zupełnie nie są przystosowane - mówił prof. Hubert Izdebski o mękach, jakie zadajemy delfinom, zamykając je w delfinariach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bociany w Polsce. Czego nie wiesz o tych ptakach?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 19:13
Bociany - czy naprawdę zjadają żaby i przynoszą dzieci? Z mitami dotyczącymi tych pięknych ptaków rozprawialiśmy się w Dzień Bociana Białego w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mamy radę na odpady - wtórne wykorzystanie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 18:29
25 lat temu zaledwie 30% Polaków uważało, że sprawy ochrony środowiska mają jakieś znaczenie, natomiast większość była zdania, że sprawy ekologii leżą tylko i wyłącznie w gestii państwa. Jak ta świadomość wygląda dzisiaj i czy recykling stał się naszą codziennością?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Drzewa. Jak ratując Ziemię pomagać zwierzętom?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 17:25
"Zbieraj makulaturę, ratuj konie" to jedno z haseł tegorocznej odsłony Święta Drzewa, zorganizowanego przez Klub Gaja.
rozwiń zwiń