Otwarty jak Polak. Jak przyjmujemy obcokrajowców?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 11:31
Jak wynika z raportu społecznego "Otwartość Polaków", nie chcemy ograniczać się tylko do swojego najbliższego otoczenia. Z wiekiem stajemy się coraz bardziej otwarci na inne narodowości.
Audio
  • Tolerancja według Polaków - czy obcokrajowcy dobrze się u nas czują? (Czat Czwórki)
Warszawskie metro, zdjęcie ilustracyjne
Warszawskie metro, zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Grand Warszawa

ulica ludzie miast 1200.jpg
Rasizm i ksenofobia - polski problem?

Jak przekonywał socjolog prof. Ireneusz Krzemiński, w ciągu ostatniego półtora roku w sposób drastyczny zmienił się nasz stosunek do przyjmowania uchodźców. - Na początku 2015 roku wg badań CBOS ok 30 proc osób było przeciwnych, a ok 60 proc. opowiadało się za ich przyjęciem. Już pół roku później proporcje dokładnie się zmieniły. Podobnie ewoluował nasz stosunek do muzułmanów - mówił socjolog prof. Ireneusz Krzemiński i tłumaczył, z czego wynikać mogą te zmiany. - Tu jest ewidentna konotacja polityczna - przekonywał ekspert. Zaś jak podkreślała Aneta Szarfenberg, "na nasz stosunek do uchodźców powinniśmy patrzeć przez stosunek do samych siebie". - Odpowiedzmy sobie więc na pytania: jaka jest nasza tożsamość i na ile czujemy się pewnie i dobrze w naszym własnym kręgu kulturowym - mówiła ekspertka.

A jak w naszym kraju żyje się obcokrajowcom? O tym mówił Roberto Cobas Avivar, Kubańczyk, mieszkający w Polsce. - Mieszkałem w różnych krajach, w Polsce kończyłem już studia, ale moje doświadczenia są pozytywne. Polacy to otwarty naród, trzeba tylko w kontaktach z nimi przełamać pierwszą barierę - mówił gość Czwórki.

Jaki jest stosunek Polaków do obcokrajowców i czy rzeczywiście akceptujemy przybyszów z zagranicy? Jaka w rozwoju polskiej tolerancji jest rola mediów i ile w niej miejsca na polityczne manipulacje? Co służy naszej otwartości? Czy równie chętnie praktykujemy ją, jak deklarujemy? O tym także dyskutowaliśmy w studiu Czwórki. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: prof. Ireneusz Krzemiński (socjolog), Aneta Szarfenberg (Fundacja Rubin), Roberto Cobas Avivar (Kubańczyk, mieszkający w Polsce)

Data emisji: 24.05.2017

Godzina emisji: 15.10

kd


Na audycję "Czat Czwórki" zapraszamy w środę (24.05) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

kd/jsz

Czytaj także

Oswajanie inności. Jak nauczyć się żyć z chorym?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 11:00
Gościem Czwórki będzie m.in. Malwina Szymańska, psycholog,, która zajmuje się zespołem Aspergera i autyzmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rasizm po polsku. Jesteśmy tolerancyjni?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:32
Śmieszą Cię dowcipy o "ciapatych"? W audycji "Strefa Prywatna" rozmawialiśmy o granicach, za którymi zaczyna się rasizm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

HIV i AIDS. "Choroba przewlekła, z którą można żyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 11:14
HIV i AIDS to dla większości polskiego społeczeństwa wciąż tematy tabu. Zakażonych przybywa, choć na edukację i profikalaktykę na świecie wydaje się coraz więcej pieniędzy. Tymczasem już 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń