Blackout. Czy grozi nam brak prądu?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 16:05
Dwa lata temu upały spowodowały, że wprowadzono ograniczenia w dostawie i odbiorze prądu w przemyśle. Fabryki musiały oszczędzać energię, biurowce wyłączać klimatyzację, a centra handlowe - schody ruchome. Czy w związku ze zbliżającą się kolejną falą wakacyjnej aury znów może zabraknąć w Polsce prądu?
Audio
  • Czy czeka nas blackout i jak ustrzec się przed niedoborem energii elektrycznej? (Czat Czwórki)
Warszawa nocązdj. ilustracyjne
Warszawa nocą/zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

samochody elektryczne ekologia 1200.jpg
Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Rozległa awaria zasilania nazywana jest blackoutem. Awarię taką definiuje się jako utratę napięcia w sieci elektroenergetycznej na znacznym obszarze. Jakie mogą być przyczyny blackoutu? - Niewystarczająca ilość energii ma miejsce latem, bo coraz więcej osób korzysta wówczas z urządzeń klimatyzacyjnych - mówiła dr Joanna Maćkowiak-Pandera. - Poza tym Polska korzysta z elektrowni termicznych, czyli m.in. węglowych, a te także wymagają chłodzenia. Kolejne powody to niski poziom wód, a poza tym liczne awarie, czy po prostu problemy z przesyłem energii - wyliczała. Zaś jak podkreślał Bartłomiej Derski, Polska ma zdecydowanie słabiej rozwiniętą sieć przesyłową niż kraje na zachodzie Europy. - Choć są one w całkiem niezłym stanie, nie mamy technicznych możliwości importowania większej ilości energii od naszych sąsiadów - mówił ekspert.

Jak radzą sobie z niedoborami energii Niemcy czy Czesi i które z zachodnich państw mają nadwyżki energetyczne? Czy nasz rynek energetyczny jest przygotowany na wyzwania, które czekają nas latem? Z jakich źródeł energii korzystamy i jak ustrzec się przed blockuoutem? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Joanna Maćkowiak-Pandera (prezes Forum Energii), Bartłomiej Derski (portal Wysokienapięcie.pl)

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 15.08

kd/mg

Czytaj także

Wymieranie pszczół. Czy bez nich czeka nas zagłada?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 17:46
- Dwie trzecie głównych produktów, którymi żywi się ludzkość, pochodzi od zapylaczy, czyli w dużej mierze pszczół - tłumaczył Robert Chrzanowski ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmieniły nas nowe technologie - debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 16:30
W 2006 roku dostęp do internetu miało zaledwie 40 procent Polaków. Przez nieco ponad dekadę dokonała się prawdziwa rewolucja technologiczna, której skutki zauważyć można na wielu płaszczyznach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska nauka. Co zrobić, by przyciągała specjalistów?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:51
Statystki z ostatnich kilkunastu lat informują, że z Polski wyjechało za granicę ok.35 tys. naukowców, wielu z nich z bardzo dużym dorobkiem. - Pod względem sprzętu w Polsce stoimy świetnie. Stanowimy jednak muzeum nowych technik, ponieważ brakuje nam kadr - mówi w Czwórce dr Anna Muszewska, z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.          
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń