Małe żółwie z warszawskiego zoo uratują zagrożony gatunek?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 12:32
Choć żółwie błotne mogą przeżyć nawet do stu lat, w wielu miejscach Polski praktycznie już wyginęły, a na Mazowszu zostało ich tylko sto. W warszawskim ogrodzie zoologicznym urodziły się właśnie pierwsze żółwie tego gatunku, które trafią na wolność i mają odnowić populację.
Audio
  • Ratowanie żółwi błotnych na Mazowszu - rozmowa ze Stefanem Jakimiukiem i Adamem Chryniewiczem (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Neil Mercer

żółw spanie 663.jpg
Żółwie błotne - chrońmy skarb Polesia

Ze stołecznego zoo młode żółwie zostaną wypuszczone na wolność w 2018 roku, jednak nie wiadomo jeszcze, gdzie do tego dojdzie. - Cały proces introdukcji potrwa od dwóch do pięciu lat. Całkowitym sukcesem zakończy się tak naprawdę dopiero, gdy powstanie cała dzika populacja - opowiadał Stefan Jakimiuk z WWF Polska. Jak tłumaczył, największym wrogiem żółwi jest człowiek, który odbiera im ich naturalne siedliska. - Żółwie są gatunkiem bardzo wymagającym i wrażliwym. Potrzebują podmokłych leśnych terenów, i odpowiedniej temperatury - mówił ekspert.

W jaki sposób każdy z nas może pomóc żółwiom błotnym, jakie jeszcze gatunki, poza żółwiami ratuje się dzięki reintrodukcji i jak przebiega ten proces w przypadku innych zwierząt? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. Zaś z Adamem Chryniewiczem z warszawskiego ogrodu zoologicznego o pomyśle na odnawianie populacji żółwi rozmawiała Anna Depczyńska.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Stefan Jakimiuk (WWF Polska)

Data emisji: 26.09.2017

Godzina emisji: 16.07

kd/kul

Czytaj także

Polskie rzeki. Czy warto je zamienić w wodne autostrady?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 18:20
- Transport rzeczny powstał w XIX wieku do przewozu ładunków masowych, głównie węgla. W dzisiejszych warunkach i w handu "door to door" wydaje się, że kompletnie nie będzie on spełniał swojego zadania - mówi prof. Artur Magnuszewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od odpadu do surowca. Rewolucja śmieciowa jest nieunikniona

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 21:11
- W światowej gospodarce zaczyna brakować łatwo dostępnych surowców, więc albo możemy nadal wywalać wszystko, a produkty będą coraz droższe, albo wykorzystywać wtórnie odpady - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby Ziemi na wyczerpaniu. Kiedy ich zabraknie?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 18:35
Naturalne zasoby Ziemi nie są nieograniczone, ryzyko wyczerpania się krytycznych dla istnienia cywilizacji technicznej zasobów paliw kopalnych jest dziś faktem. - Z surowcami jest ogromny problem, rzadko jednak mówi się o kurczących się zasobach słodkiej wody - ostrzega Magdalena Krukowska, autorka bloga "Biznes (nie)etyczny".
rozwiń zwiń