Zmiany w prawie pracy. Znikną umowy cywilno-prawne?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 15:00
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy planuje zmiany w kodeksie pracy. Jedną z nich może być ograniczenie możliwości dorabiania do etatu.
Audio
  • Jakie zmiany przyniosą nowe zapisy w Kodeksie prawa pracy? (Czat Czwórki)
Pakiet Przyjazne Prawo to ponad 60 rozwiązań, które mają ułatwić życie biznesowi.
Pakiet Przyjazne Prawo to ponad 60 rozwiązań, które mają ułatwić życie biznesowi.Foto: pixabay/rawpixels

Pracownik, chcący dobrabiać legalnie, będzie musiał założyć działalność gospodarczą albo znaleźć umowę o pracę u innego pracodawcy. Z jednej strony – to sposób na uszczelnienie systemu podatkowego. Z drugiej – istnieje obawa, że powiększy się szara strefa, bo wielu dorabiających na umowie zlecenie, zacznie robić to na czarno. Korzystających z dodatkowych źródeł dochodu jest w Polsce wielu.

Psycholog i pracodawca Kacper Osiecki ocenił, że wprowadzone zmiany zamkną wielu osobom możliwość znalezienia dodatkowego źródła zarobku. - Tworzymy skrajne rozwiązania. Prawo powinno być dopasowane do aktualnej sytuacji, która ma miejsce na rynku pracy, a także do potrzeb ludzi. Wedle zapisów nowego prawa pracownik nie będzie mógł świadczyć usług w ramach samozatrudnienia, jeśli jednocześnie będzie zatrudniony jako pracownik etatowy - mówił na antenie Czwórki.

- To, że ktoś będzie miał działalność nie będzie jeszcze oznaczało, że nie będzie pracownikiem. Działalność będzie w dużym zakresie ograniczona do sprzedaży wiedzy, lub posiadania narzędzi, które będą wymagały samozatrudnienia. W innych przypadkach sąd będzie mógł ustalić stosunek pracy - tłumaczyła mec. Monika Gładoch z organizacji Pracodawcy RP.


Jak skonstuowane są "nowe umowy o pracę" i dlaczego większość pracodawców nie decyduje się na ich wdrażanie? W jaki sposób zmiany w prawie wpłyną na nasze wynagrodzenia? Co z uzależnionymi od nikotyny? Czy czas spędzony "na papierosie" będzie trzeba odpracować i jak będzie to wyglądało w praktyce? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: mec. Monika Gładoch (Pracodawcy RP), Kacper Osiecki (psycholog społeczny)

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 15.07

ac/mg
Czytaj także

Handel w niedzielę. Należy go zlikwidować?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 17:11
W branży handlowej w Polsce zatrudnionych jest ponad 3,5 mln osób, a więc 26 proc. wszystkich pracujących. Tymczasem w parlamencie trwają prace nad projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca zdalna. Czy stanie się bardziej powszechna?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 18:31
Telepraca i praca zdalna nie są pojęciami tożsamymi - pierwsza regulowana jest przez stosunek pracy, druga zaś umowami cywilno-prawnymi. W "Czacie Czwórki" w rozmowie z ekspertami rozważamy wady i zalety "pracy z domu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak na finansowym rynku. Jak radzimy sobie z pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 17:05
- Brakuje nam wyobraźni, nie planujemy finansów. Wydaje nam się, że jeśli dostajemy pensję co miesiąc, zarządzanie środkami w obrębie 30 dni jest wystarczające. Dlatego zaskakują nas wakacje, czy święta - przekonuje Norbert Konarzewski z Fundacji Kronenberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe przepisy. Jak zmieni się polska bankowość?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 18:48
W wyniku unijnych przepisów na polski rynek bezgotówkowych transakcji wkraczają instytucje, które nie są bankami. Będą one mogły zarządzać finansami klientów, racjonalizować ich wydatki, podpowiadać rozwiązania. Czy to bezpieczne i jak zmieni się oblicze polskiej bankowości?
rozwiń zwiń