Oswoić śmierć - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 18:00
- Choć śmierć jest przecież, obok narodzin, najbardziej pewnym i naturalnym wydarzeniem w życiu człowieka, odsuwamy ją od siebie, staramy się pozbawić dramatyzmu, sprowadzamy ją do pewnego epizodu - mówi ks. prof. Marek Tatar. - Problem jest w nieuchronności umierania i naszym lęku przed tym momentem.
Audio
  • Czy można oswoić myśl o śmierci? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: katarinag/Shutterstock.com

babcia wnuk 1200.jpg
Starość, przemijanie, śmierć. Jak wytłumaczyć to dziecku?

- Śmierć jest punktem w czasie, ale umieranie jest procesem. Wkładamy dużo czasu i pracy, by się na nią przygotować, gdy jednak nadchodzi, najbliżsi z reguły i tak kompletnie sobie z nią nie radzą - tłumaczyła zaś Małgorzata Pankowska. 

Czy myślenie o śmierci pomaga nam wieść lepsze życie? Dlaczego, jak przekonywała Maja Wiśniewska, "najważniejsze jest, by żyć tak, by niczego tuż przed odejściem nie żałować"? Jak rozmawiać o tym, że ktoś odszedł i czy jest "odpowiedni moment, by umrzeć"? Czy nie odczuwanie przed nią lęku jest możliwe? O tym dyskutowaliśmy w studiu. A o tym, w jaki sposób mówi się o umieraniu w naszych domach - z słuchaczami Czwórki rozmawiała Weronika Puszkar. 

Dziś mamy z jednej strony ludzi, którzy śmierć przyjmują w kategoriach wiary, religii, oraz tych, dla których w momencie śmierci wszystko się po prostu kończy. Jednak coraz mniej jest w nas miejsca na refleksję nad tym, co może być "po drugiej stronie". ks. prof. M.Tatar

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście:  Maja Wiśniewska (fundacja Hospicjum Św. Krzysztofa), Małgorzata Pankowska (koordynatorka Domu Opieki w Hospicjum Św. Krzysztofa), ks. prof. Marek Tatar (Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 1.11.2018

Godzina emisji: 15.07

kd/mko


Czytaj także

Cmentarz jak wesołe miasteczko

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 12:00
Lizaki, cukrowa wata, hot-dogi, kebaby i kolorowe balony. To nie opis kolorowego jarmarku tylko polskich cmentarzy w Dzień Wszystkich Świętych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smartfony a wzrok. Czy światło niebieskie jest niebezpieczne dla oka?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 15:30
- Oko biurowe, inaczej nazywane okiem komputerowym występuje u osób, które większość czasu spędzają przed ekranem cyfrowym. Uczucie podrażnienia, piasku czy suchości są typowym objawem komputerowego widzenia - mówiła dr Justyna Izdebska z Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser".
rozwiń zwiń